Od 17 października Gdynia zostaje włączona do obszarów objętych czerwoną strefą obostrzeń w walce z koronawirusem SARS-CoV-2. Do najważniejszych zmian, które czekają mieszkańców oraz gości będą należały:

  • ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych do 5 osób na 1 kasę;
  • od 19.10 – zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesela, konsolacje i inne);
  • podczas uroczystości religijnych nie więcej niż 1 osoba na 7m2,
  • w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 10 osób;
  • w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych).

Oprócz tego w strefie czerwonej obowiązują takie same zasady bezpieczeństwa jak w strefie żółtej:

  • lokale gastronomiczne mogę być otwarte w godz. 6:00 – 21:00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21:00  wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos;
  • ograniczenie liczba osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc;
  • wydarzenia sportowe bez udziału publiczności;
  • w wydarzeniach kulturalnych max. 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność;
  • zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni.

Gdyński sztab kryzysowy na bieżąco monitoruje sytuację, w tym przede wszystkim liczbę osób, które są chore i liczbę zajętych łóżek w szpitalach. Podejmowane są rozwiązania, mogące zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom.

Nasze zdrowie zależy od wzajemnej odpowiedzialności. Każdy ma wpływ na to, jak szybko epidemia zostanie zahamowana. W jaki sposób możemy to zrobić? Wystarczy stosować zasadę DDMA, dzięki której chronimy siebie i innych:

D jak dystans

D jak dezynfekcja

M jak maseczka

A jak aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe

Utrzymywanie dystansu min. 1,5 m od innych osób, częste mycie rąk woda z mydłem i ich dezynfekcja, a także zakrywanie ust i nosa w przestrzeni publicznej – to podstawowe czynności, które pozwalają ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem.

Walkę z zagrożeniem wspiera także aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe. Jest w pełni bezpieczna, bezpłatna i dobrowolna. Co ważne, im więcej osób będzie z niej korzystać, tym szybciej i skuteczniej ograniczymy tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa.

 

STREFA CZERWONA – ZASADY

Zakrywanie ust i nosa

Podobnie jak dotychczas w każdej przestrzeni publicznej należy zasłaniać usta i nos. Nakazem tym nie zostały objęte plaże, lasy, parki, zieleńce czy ogrody botaniczne. Należy jednak pamiętać, by zasłonięte były zarówno usta, jak i nos. Niepoprawne jest noszenie maseczki na brodzie lub z odkrytym nosem.

Komunikacja miejska

Od 19 października w autobusach i trolejbusach, ale także w pociągach, dostępne będzie 50% wszystkich miejsc siedzących lub 30% wszystkich miejsc (siedzących i stojących).

Zgromadzenia i imprezy okolicznościowe

Obowiązuje zakaz zgromadzeń powyżej 10 osób oraz od 19 października zakaz organizowania imprez okolicznościowych (np. wesel).

Edukacja

Szkoły wyższe i ponadpodstawowe (m.in. licea, technika) prowadzić będą nauczanie zdalne. Wyjątkiem są objęte zajęcia praktyczne.

Handel

W placówkach handlowych obowiązuje limit 5 osób na 1 kasę.

Gastronomia

Lokale gastronomiczne takie jak restauracje, puby, czy kawiarnie będą mogły być otwarte jedynie od 6:00 do 21:00. Po tym czasie jedzenie może być sprzedawane jedynie na wynos. Jednocześnie co drugi stolik w lokalu ma pozostać wolny.

Wydarzenia kulturalne i sportowe

W strefie czerwonej wydarzenia kulturalne (np. kinach, klubach muzycznych, teatrach, filharmoniach, operach, salach widowiskowo-sportowych) mogą odbywać się przy maksymalnym obłożeniu 25% dostępnej liczby miejsc na widowni.

Imprezy sportowe, ale także zajęcia sportowe mogą być organizowane bez udziału publiczności.

Zakazem objęta jest organizacja kongresów i targów, a także organizowania imprez tanecznych w klubach czy dyskotekach.

Siłownie, kluby fitness, aquaparki i baseny

Zawieszona zostaje działalność siłowni, klubów fitness, a także basenów i aquaparków.

Hotele i uzdrowiska oraz parki rozrywki

Działalność hotelarska będzie mogła być prowadzona na dotychczasowych zasadach, z wyłączeniem klubów i dyskotek oraz miejsca do tańczenia. Znajdujące się w hotelach, pensjonatach czy uzdrowiskach baseny, siłownie oraz restauracje mogą funkcjonować zgodnie z zasadami przewidzianymi dla danego rodzaju aktywności.

Warunkiem rozpoczęcia rehabilitacji w sanatorium jest otrzymanie negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. Próbka musi zostać pobrana w terminie nie wcześniejszym niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia turnusu.

W czerwonej strefie obowiązuje zakaz działalności parków rozrywki i wesołych miasteczek.

Kościoły i miejsca kultu religijnego

Dla ceremonii kultu religijnego odbywających się w budynkach świątyń (np. w kościołach) obowiązuje limit maksymalnie 1 osób na 7m2.

 

 

Źródło: https://www.gov.pl/web/koronawirus/regionalne-obostrzenia-dla-wybranych-powiatow

https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia

https://www.gdynia.pl/co-nowego,2774/gdynia-w-czerwonej-strefie-zakazen-covid-19,55256