W Gdyni rusza kolejna edycja programu polityki zdrowotnej „Program polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki i leczenia nadwagi i otyłości w populacji młodzieży w Gminie Miasta Gdyni. Kontynuacja na lata 2020 – 2021”.

 

Program jest skierowany do dzieci i młodzieży uczęszczających do klas IV i VIII szkół podstawowych, zamieszkałych lub zameldowanych w Gdyni, z występującą nadwagą lub otyłością. Udział w programie jest całkowicie bezpłatny, finansowany ze środków Gminy Miasta Gdyni.

 

Serdecznie zapraszam do drugiej edycji programu profilaktyki i leczenia nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży. Zmiana trybu życia nie jest łatwym wyzwaniem, ale dzięki zaangażowaniu całej rodziny i wsparciu specjalistów, jest jak najbardziej możliwa, co pokazują nam historie naszych uczestników z pierwszej edycji programu – mówi Bartosz Bartoszewicz Wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Cieszymy się, że wiedza oraz umiejętności zdobyte podczas programu stały się drogowskazem i pozwoliły uczestnikom zrobić pierwszy krok na drodze do zmian. Dziękuję uczestnikom pierwszej edycji za zaufanie i wytrwałość w dążeniu do celu. Zachęcam rodziców do zgłaszania swoich dzieci do kolejnej edycji programu.

 

W celu sprawdzenia czy dziecko kwalifikuje się do programu należy wypełnić anonimowy kwestionariusz online, „Ankieta oceny kondycji zdrowotnej dziecka”, znajdujący się na stronie Gdyńskiego Centrum Zdrowia https://zdrowie.gdynia.pl/ankieta-kzd/. Jeżeli dziecko spełnia kryteria kwalifikacji do programu, nastąpi automatyczne przekierowanie do systemu elektronicznej rekrutacji. Podane w zgłoszeniu dane kontaktowe będą podstawą do zaproszenia na pierwsze spotkanie w ramach programu.

 

Program przyjęty uchwałą Rady Miasta, którego organizatorem jest Gdyński Samorząd, ma na celu pomóc dzieciom z nadwagą i otyłością oraz ich rodzinom uporać się z nadmierną masą ciała, zadbać o prawidłowy rozwój, a także zaprzyjaźnić się ze zdrowym stylem życia. Program jest bezpłatny dla uczestników, w całości finansowany ze środków Gminy Miasta Gdyni.

Program trwa 12 miesięcy i zakłada kompleksową opiekę nad dzieckiem ze zdiagnozowaną nadwagą lub otyłością przez zespół specjalistów składający się z lekarza, dietetyka, psychologa oraz specjalisty aktywności fizycznej. Oprócz pracy z dzieckiem, program uwzględnia aktywny udział rodzica/opiekuna, między innymi poprzez uczestnictwo w warsztatach, których celem jest kształtowanie zachowań prozdrowotnych (dziecka jak i całej rodziny) oraz zdobycie praktycznej wiedzy z zakresu zdrowego odżywiania.

Podstawą w procesie zmiany nawyków i pracy z młodzieżą jest kompleksowe wsparcie, oparte na specjalistycznej wiedzy, ale również na empatii, zrozumieniu i zaufaniu. Takie podejście przyświecało kończącej się właśnie pierwszej edycji programu polityki zdrowotnej i zostało docenione przez uczestników, zarówno przez dzieci jak i ich rodziców.

„Bardzo ważne były dla nas rozmowy z psychologiem, dietetykiem i lekarzem. Mogliśmy czerpać z tych konsultacji. Dowiedzieliśmy się, że syn cierpi na insulinooporność i jest teraz pod stałą kontrolą lekarską. – mówi pani Karolina, mama uczestnika programu – Dużą rolę odgrywała też regularność wizyt u specjalistów. Syn wiedział, że na kolejnym spotkaniu ktoś go zmierzy, zważy, zapyta o postępy, to było dopingujące, ale pozwalało też na bieżąco obserwować efekty wprowadzanych zmian. Widzieliśmy, że konkretne działania przynoszą wymierne efekty, że to działa.”

 

Do programu można się zgłaszać najpóźniej do 15 stycznia 2021 roku.