W minioną niedzielę w Gdyni, odbyło się wydarzenie „Dzień dla zdrowia – w trosce o gdyńskie dzieci”. Akcja profilaktyczna cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, podczas 6 godzin ponad 500 osób skorzystało z indywidualnych wizyt, porad i konsultacji. Gdyńskie Centrum Zdrowia miało ogromną przyjemność i możliwość realizacji tego eventu dzięki otrzymanemu przez Gminę wsparciu z Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF.

„Realizowane przez Gminę Gdynia wydarzenie Gdynia miało charakter integracyjny i było skierowane do dzieci polskich i ukraińskich. „Dzień dla zdrowia” umożliwił w jednym miejscu skorzystanie z bezpłatnych konsultacji prowadzonych przez specjalistów z różnych dziedzin medycyny.” – mówi dyrektor Gdyńskiego Centrum Zdrowia Anna Melki.

Profilaktyka, wpajanie zdrowych nawyków u dzieci, a także kontrola stanu zdrowia powinna być na stałe wpisana w kalendarze rodziców.

W czasie „Dnia dla zdrowia” – 11 grudnia – można było skorzystać z konsultacji z: kardiologiem, okulistą, psychiatrą, pediatrą, dermatologiem, ginekologiem, stomatologiem, fizjoterapeutą, psychologiem, podologiem, dietetykiem, edukatorem diabetologicznym oraz specjalistą od uzależnień.

Dzieci biorące udział w wydarzeniu mogły wykonać badania:

  • EKG,
  • USG jamy brzusznej,
  • Analizy składu ciała,
  • Poziomu glukozy we krwi,
  • Cholesterolu oraz obecności wirusa HCV,
  • Słuchu,
  • Wzroku,
  • Wydolności fizycznej.

Poza ofertą medyczną, uczestnicy mogli skorzystać z możliwości: wyrobienia na miejscu karty EKUZ oraz potwierdzenia profilu zaufanego i uzyskania informacji na temat konta Internetowego Konta Pacjenta, uzyskania informacji z Powiatowego Zespołu Orzekania  o Niepełnosprawności, o warunkach otrzymania orzeczenia o niepełnosprawności do celów pozarentowych, konsultacji z ukraińskimi psycholożkami i zapisania się do Integracyjnego Centrum Wsparcia Psychologicznego, nauki prawidłowego mycia rąk.

Nie zabrakło również przedstawicieli Organizacji Pozarządowych działających na rzecz mieszkańców Gdyni, którzy udzielali porad z zakresu form wsparcia. Dużym zainteresowaniem cieszyło się przygotowane przez Stowarzyszenie Dlaczego Nie stanowisko z grą Boccia.   

Warto podkreślić, że duża liczba gabinetów została utworzona w przyjaznej przestrzeni gdyńskiego  X LO, któremu dziękujemy za udostępnienie lokalu.

W oczekiwaniu na spotkanie ze specjalistami dzieci mogły spędzić czas w strefie zabaw, gdzie animatorzy dbali o to by na ich twarzach gościł uśmiech. Całe rodziny miały możliwość wykonania pamiątkowych zdjęć w foto-budce, które – mamy nadzieję -powieszone na lodówce będą przypominać o zdrowiu.

Podczas wydarzenia obecne były tłumaczki języka ukraińskiego, co pozwoliło również na zwiększenie dostępności rodzin uchodźców do oferowanych w „Dniu dla zdrowia” konsultacji.