Nerki są narządem układu moczowo-płciowego, w organizmie człowieka są dwie i umieszczone po obu stronach dolnej części kręgosłupa. Ich zadaniem jest regulowanie poziomu płynów, oczyszczanie krwi z toksyn, leków, produktów przemiany materii. Codziennie przez nerki przepływa średnio 1500 litrów krwi. Narząd ten oczyszcza krew około 300 razy dziennie. Mało kto wie,  że nerki uczestniczą w przemianie witaminy D i produkują hormon erytropoetynę, który reguluje wytwarzanie w szpiku kostnym krwinek czerwonych. Nerki są jednym z najważniejszych narządów w organizmie.

Chore nerki nie bolą, bo miąższ nerek nie ma zakończeń nerwów czuciowych. Ból się pojawia dopiero kiedy jest obrzęk lub ucisk torebki nerki. Czasami ból jest ostatnim sygnałem tego, że zmiany w nerkach są nieodwracalne, czyli doszło do ich niewydolności. Skoro ból jest jednym z „późnych” objawów, to jak możemy rozpoznać chorobę nerek już na początku?

– Zmiany w moczu

Obecność krwi, pienienie się moczu, zmiana jego koloru na bardzo ciemny lub jasny, nieprzyjemna woń czy zmętnienie. Gdy czynność nerek jest zaburzona, podczas oddawania moczu może tworzyć się piana, która nie znika po spłukaniu toalety. To może być sygnał, że uryna zawiera większe ilości białka. Mogą temu towarzyszyć takie objawy jak opuchnięcie stóp, dłoni, twarzy. Warto wiedzieć, że ślad białka w moczu może pojawić się też po dużym wysiłku, w gorączce, stresie, u kobiet w trakcie menstruacji lub ciąży.

– Suchość i swędzenie skóry

Nadmiar mocznika we krwi spowodowany niewydolnością nerek może powodować silne swędzenie skóry.  Sygnałem zaburzeń pracy nerek może być również suchość skóry. Symptomy te mogą świadczyć o tym, że nerki nie są już w stanie utrzymać właściwej równowagi minerałów we krwi.

– Obrzęki

Obrzęki pochodzenia nerkowego z reguły występują w nocy, szczególnie nasilone są z rana, widoczne na twarzy i w okolicy powiek. W ciągu dnia stopniowo ustępują, dlatego chorzy często ignorują ten objaw, uznając je za niewyspanie. W miarę rozwoju choroby obrzęki są coraz bardziej widoczne i mogą obejmować też inne części ciała, w tym grzbietowe powierzchnie dłoni i stóp.

– Ból lub nieprzyjemne uczucie w okolicy lędźwiowej

Bolesność  może być nie koniecznie wyraźna, ale manifestować się jako lekkie nieprzyjemne uczucie ciągnięcia okolicy lędźwiowej  w dół.

– Nadciśnienie tętnicze krwi też jest bardzo ważnym sygnałem niewydolności nerek. W tym przypadku  choroba nerek może ukrywać się za bólem głowy, zawrotami, nudnościami czy ogólnym osłabieniem.

Jeśli u Ciebie lub kogoś z Twoich bliskich wystąpi którykolwiek z powyższych objawów, zdecydowanie zalecamy wizytę u lekarza rodzinnego. Dbajcie o swoje zdrowie!

Źródła

https://www.zikodlazdrowia.org/blog/choroby-nerek-jakie-badania-pozwalaja-je-wykryc/https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,po-czym-poznac–ze-nerki-sa-w-kiepskiej-formie–choruja-cicho-i-podstepnie,artykul,43187187.html