dav

W dwa ostatnie piątki, tj. 7 i 14 grudnia, można było skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji, które odbywały się w Centralnym Ośrodku Medycyny Sportowej przy ul. Olimpijskiej 5/9. Współorganizatorem akcji było Gdyńskie Centrum Zdrowia.

Badania i konsultacje trwały po 4 godziny, od 16.00 do 20.00. Oferta była skierowana do wszystkich mieszkańców Gdyni, którzy myśleli o rozpoczęciu treningów lub chorują przewlekle i chcieli dobrać odpowiedni rodzaj aktywności do swojego stanu zdrowia.

W czasie trwania akcji można było skorzystać z:

  • Konsultacji trenerskich, na których doświadczeni trenerzy proponowali odpowiedni plan treningowy dostosowany do możliwości fizycznych oraz aktualnej oferty obiektów sportowych w całym trójmieście.
  • Badania EKG serca z pomiarem ciśnienia i glukozy oraz konsultacji lekarskiej – badania miały pomóc wyznaczyć stopień ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego i skutecznie dobrać obciążenia treningowe.
  • Analizy składu ciała wraz z konsultacją dietetyczną, w trakcie której omawiane były zalecenia żywieniowe odpowiednie do stanu zdrowia i dostosowane do aktywności fizycznej.
  • Analizy wydolności fizycznej – analiza była przeprowadzona testem, który wskazywał bieżący stan adaptacji na wysiłek fizyczny.
  • Oceny nawodnienia – prawidłowy stan nawodnienia to lepsze osiągnięcia sportowe oraz lepszy stan psychofizyczny organizmu.

Do wzięcia udziału w badaniach wymagana była wcześniejsza rezerwacja terminu. Akcja cieszyła się ogromnym powodzeniem, czego dowodem były pełne listy uczestników, zarówno 7, jak i 14 grudnia. Na badania i konsultacje zgłosiły się osoby, które do tej pory nie korzystały z żadnych form aktywności, ale również osoby aktywne fizycznie. Tak duże zainteresowanie akcją jest dowodem na to, że gdynianie chcą uprawiać sport, a do tego chcą to robić mądrze, dbając o swoje zdrowie. W badaniach i konsultacjach wzięły udział kobiety i mężczyźni praktycznie w każdym wieku.

Przed rozpoczęciem badań i konsultacji Uczestnicy zostali poproszeni o wypełnienie anonimowej ankiety. Wynika z nich, że biorący udział chcieli ocenić swój stan zdrowia oraz oczekiwali pomocy w doborze optymalnej aktywności fizycznej. Liczyli na porady dotyczące zdrowego odżywiania oraz motywację do działania.