Zakończył się program bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom dla osób powyżej 65. roku życia. Odpowiedź seniorów na apel lekarzy jest godna podziwu – zaszczepili się wszyscy, który znaleźli się w grupie docelowej programu.

Współfinansowany przez Gdynię oraz Samorząd Województwa Pomorskiego program wystartował 22 października i trwał do końca grudnia 2018 roku. W jego ramach przygotowano szczepienia ochronne przeciwko pneumokokom dla osób w wieku 65+, znajdujących się w grupach ryzyka.

– U osób po 65. roku życia choroby wywołane przez pneumokoki mają cięższy przebieg wymagający hospitalizacji – mówi lek med. Monika Mikulska z Clinica Medica, kwalifikująca chętnych do szczepień w ramach programu – Osoby te obciążone są także dużym ryzykiem zgonu, na poziomie około 10%. W badaniach naukowych wykazano znaczące różnice dotyczące zmniejszenia konieczności hospitalizacji pacjentów na korzyść szczepień przeciwko pneumokokom.

Program zakładał wsparcie dla 30% seniorów z grupy docelowej, liczącej około 2,5 tysiąca osób starszych. Założenie to zostało w pełni spełnione. W ramach programu zaszczepiono łącznie 822 osoby. Oznacza to, że gdyńscy seniorzy w 100% wypełnili założenia programu. Warto dodać, że liczba osób do zaszczepienia w Gdyni, była najliczniejsza spośród wszystkich gmin biorących udział w programie. To olbrzymi sukces kampanii, który pokazuje również jak aktywni i świadomi są nasi seniorzy.

– W województwie pomorskim odnotowano najwyższą zapadalność na inwazyjną chorobę pneumokokową w naszym kraju w 2017 roku. Dzięki programowi gdyńscy seniorzy mieli możliwość bezpłatnego zaszczepienia się przeciwko pneumokokom. Warto podkreślić, że koszt szczepionki kupowanej indywidualnie wynosi ok. 300 zł. Taki koszt jest dużym wydatkiem dla budżetu większości seniorów. Wysoka frekwencja gdynian w szczepieniach wskazuje na potrzebę realizacji tego rodzaju działań zdrowotnych. Realizowany program stanowił ważny element polityki zdrowotnej – mówi Anna Melkidyrektor Gdyńskiego Centrum Zdrowia.

Najczęściej do zakażeń pneumokokowych dochodzi zimą. W okresie między wrześniem a kwietniem znacznie częściej odnotowuje się przypadki ciężkich powikłań związanych z zarażeniem bakterią. Dzieje się tak ze względu na wzrost zapadalności na grypę oraz infekcje grypopodobne. Do rozprzestrzeniania się bakterii dochodzi drogą kropelkową przez kontakt z wydzieliną dróg oddechowych. Zarazić można się bardzo łatwo, tym bardziej niezwykle ważne jest przeciwdziałanie chorobie i profilaktyka.

Źródło: gdynia.pl