Ma leśną aranżację, osiem sal dla dzieci i sztab wykwalifikowanych opiekunów. Mowa o żłobku na Witominie. Placówka, przy ul. Uczniowskiej 2, została rozbudowana i zyskała nową przestrzeń. Dzięki temu przybyło 137 nowych miejsc dla najmłodszych gdynian. Teraz będzie ona mogła przyjąć w sumie aż 192 dzieci. W środę, 23 stycznia, odbyło się otwarcie tej rozbudowanej filii żłobka „Koniczynka”.

– W miejscu, które jest wygodne nie tylko dla mieszkańców Witomina, ale i całej zachodniej części Gdyni otwieramy nowe miejsca żłobkowe. Tym samym wychodzimy naprzeciw potrzebom młodych gdynian. Zainteresowanie żłobkami stale rośnie, dlatego w polityce miasta już dawno przyjęliśmy założenie, że doprowadzimy do sytuacji, w której każda młoda mama i młody tata będą mogli przekazać swoje dziecko pod dobrą opiekę w żłobkach – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Filia żłobka „Koniczynka”, przy ul. Uczniowskiej 2, została rozbudowana. Zyskała nową przestrzeń i wyposażenie. Teraz znajduje się tam 8 sal. Każda z nich jest przeznaczona dla 24 osób. Przed rozbudową było tam 55 miejsc dla najmłodszych gdynian. Teraz będzie ich o wiele więcej.

– Mamy 137 nowych miejsc w żłobku. Teraz w tej filii opiekę znajdzie w sumie blisko 200 dzieci. Konsekwentnie od kilku lat rozbudowujemy sieć gdyńskich żłobków i przedszkoli. Abyśmy mogli spełnić oczekiwania mieszkańców, dziś na sesji Rady Miasta, w trybie nadzwyczajnym znajdzie się zmiana statutu. Wszystko po to, żebyśmy mogli przyjmować do żłobków dzieci najmłodsze – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Placówka została zaprojektowanaw przyjaznej dla dzieci leśnej aranżacji. Najmłodsi mają tam fachową opiekę. Kadra pracuje na autorskich programach edukacyjnych. To wszystko ma uspołecznić maluchy i przygotować je do pójścia do przedszkola i bez stresu zmienić otoczenie. Żłobek zyskał też nowe wyposażenie sal i sprzęt. Powstały sanitariaty dostosowane do potrzeb maluchów i maluchów z niepełnosprawnościami oraz pomieszczenia socjalne i gospodarcze. Zakupiono również niezbędne wyposażenie szatni oraz pozostałych pomieszczeń żłobka. Odnowiony został także istniejący plac zabaw.

– Stara część także została odświeżona. Przeszła mały lifting po to, żeby dzieci mogły czuć się dobrze. W nowej części mamy wspaniałe zabawki ogólnorozwojowe, kształtki i pomoce dydaktyczne. W ramach rozbudowy zakupiliśmy też wózki sześcioosobowe dla dzieci tak, żeby można było wyjść z nimi na spacer i żeby mogły zmienić otoczenie i poznać okolicę – mówi Agnieszka Welfle-Pobłocka, dyrektor żłobka „Koniczynka”.

Rozbudowa była możliwa dzięki dotacji, którą Gdynia otrzymała w ramach Resortowego programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi do lat 3 „Maluch+” 2018. Koszt całej inwestycji to 5 milionów 400 tysięcy złotych, z czego wkład własny miasta to 3 miliony 894 tysięce złotych. Dotacja ministerialna to 1 milion 560 tysięcy złotych.

Program „Maluch+” jest realizowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i wspiera rozwój żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów. Wśród beneficjentów programu znalazło się kilkadziesiąt projektów z Gdyni, m.in. właśnie rozbudowa filii żłobka „Koniczynka”.

W Gdyni funkcjonują dwa żłobki gminne. „Niezapominajka” (siedziba główna w Gdyni Śródmieście) wraz ze swoimi trzema filiami (Pogórze, Dąbrowa, Demptowo) może zapewnić opiekę 252 dzieciom. Żłobek „Koniczynka” (Gdynia Chylonia) wraz z właśnie rozbudowaną filią na Witominie to kolejne 272 miejsca. Łącznie w Gdyni mamy zatem 524 miejsc dla najmłodszych mieszkańców Gdyni.

Liczba miejsc w gdyńskich żłobkach wzrasta systematycznie. W 2018 roku przybyło ich 137. Rok 2017 to z kolei 80 nowych miejsc w żłobku „Koniczynka” przy ul. Chylońskiej 23752 nowe miejsca opieki utworzono w 2016 roku w filii żłobka „Niezapominajka” w dzielnicy Dąbrowa. Natomiast w 2015 roku w filii w dzielnicy Pogórze powstało 50 miejsc. Wszystkie inwestycje były realizowane w ramach programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 – „Maluch+” .

źródło: gdynia.pl