zdjęcie: pixabay

4 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem. Choroby nowotworowe znajdują się na drugim miejscu (po chorobach układu krążenia) wśród najczęstszych przyczyn zgonów w naszym kraju. W taki dzień jak dziś, warto podkreślić jak ważną bronią w walce z nowotworami jest profilaktyka.

Wczesne wykrycie zmian nowotworowych może znacznie zwiększyć szansę na wyleczenie. Dlatego też, w 2018 roku, Gdyński Samorząd prowadził różne akcje, które miały zachęcać do skorzystania z badań profilaktycznych.

Doskonałym przykładem działań z zakresu profilaktyki raka piersi jest przeprowadzona już dwukrotnie akcja, mająca na celu wyjście z propozycją badań dla kobiet – szczególnie tych, które w natłoku codziennych obowiązków często zapominają o sobie, o potrzebie regularnych badań i kontroli. Akcja miała dwie odsłony: „Spraw(dź) się na wiosnę” i „Spraw(dź) się na jesień”. Wiosenna edycja odbyła się w Centrum RIVIERA 14 kwietnia 2018 r. W czasie trwania wydarzenia była możliwość skorzystania z bezpłatnych badań USG, badań palpacyjnych piersi oraz konsultacji prowadzonych przez lekarzy ze Szpitali Pomorskich Sp. o.o. oraz Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Można było również sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności w zakresie samobadania piersi z wykorzystanie specjalistycznych fantomów. Dodatkowo, między 14 a 20 kwietnia specjalną ofertę świadczeń zdrowotnych dla pań, w tym m.in. badania cytologiczne, usg czy profil hormonalny, przygotowały gdyńskie przychodnie (NZOZ „Śródmieście” Sp. z o.o., Przychodnia Lekarska „Witomino” Sp. z o.o., Sanus Sp. z o.o. NZOZ Przychodnia Lekarska Obłuże Leśne). Organizatorem akcji było Biuro Prezydenta Gdyni i Gdyńskie Centrum Zdrowia. Zwieńczeniem wiosennej akcji był Bieg Kobiet pod hasłem „Zawsze Pier(w)si”, który odbył się 22 kwietnia 2018 r.

Więcej o “Spraw(dź) się na wiosnę

Jesienna edycja akcji odbyła się w ramach Gdyńskiego Tygodnia Różowej Wstążki w Centrum „Riviera” 13 października 2018 r. w godz. 10.00 – 18.00. Podczas tego wydarzenia kobiety mogły  bezpłatnie skorzystać z badania USG oraz badań palpacyjnych piersi. Była również możliwość konsultacji z dietetykiem, psychoonkologiem oraz chirurgiem onkologicznym. Ponadto na stanowisku prowadzonym przez Stowarzyszenie Amazonek Gdyńskich można było nauczyć się przeprowadzać samobadanie piersi na specjalnych fantomach. Organizatorem akcji było Miasto Gdynia. Partnerami: Gdyńskie Centrum Zdrowia, Centrum Rviera, Miro Sp. z o. o., Stowarzyszenie Amazonek Gdyńskich. Gdyński Tydzień Różowej Wstążki zakończył Marsz Różowej Wstążki, który przeszedł ulicami miasta w sobotę, 20 października 2018 r. Pochód ruszył w samo południe sprzed Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza. Podczas Gdyńskiego Tygodnia Różowej Wstążki kobiety mogły poddać się bezpłatnym badaniom profilaktycznym lub skorzystać z nich po obniżonych cenach w jednej z następujących placówek:

 • Szpitale Pomorskie Sp. z o.o.,

 • NZOZ „Śródmieście” Sp. z o.o., 81-394 Gdynia, ul. Żwirki i Wigury 14;

 • Przychodnia Lekarska „Witomino” Sp. z o.o.,

 • MedicaWiczlino,

 • Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska SPZOZ,

 • evi-MED nr 3,
 • evi-MED nr 2,

Więcej o “Sprwa(dź) się na jesień”

Na przełomie czerwca i lipca 2018 roku Gdyńskie Centrum Zdrowia było współorganizatorem wydarzenia, mającego na celu badania znamion – „UVaga – wyprzedź czerniaka”, wpisującej się w profilaktykę raka skóry. Organizatorami Projektu były Fundacja Rosa i Fundacja Sensoria.

Jak prawidłowo przeprowadzać samobadanie jąder? To wiedzą najlepiej przedstawicielki Fundacji „Gdyński Most Nadziei”, która jest pomysłodawcą i realizatorem jedynej i unikatowej w skali kraju kampanii społecznej „Odważni Wygrywają” poruszającej zagadnienie profilaktyki raka jądra i dbałości o zdrowie wśród młodych mężczyzn. Kampania objęta jest Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Gdyni, Wojciecha Szczurka, a realizowana przy współpracy z Miastem Gdynia od 2009 roku.

Pod koniec roku gdynianie mieli możliwość skorzystania z bezpłatnych badań dzięki finansowaniu ich przez Gminę. Były to badania w zakresie wczesnego wykrywania raka jelita grubego: etap pierwszy podstawowy i etap drugi – specjalistyczny, badania mammograficzne oraz świadczenia wykrywające nowotwór gruczołu krokowego.

Również w grudniu rozpoczął się proces rejestracji do Programu Polityki Zdrowotnej finansowanego przez Gminę Miasta Gdyni dotyczącego profilaktyki zakażeń wirusami brodawczaka ludzkiego (HPV). Programem objęte są 13 i 14-letnie mieszkanki Gdyni. Program bezpłatnych szczepień zaplanowany jest na lata 2018-2020.

Trochę statystyk…

W 2016 roku z powodu nowotworów zmarło prawie 100 tysięcy osób (z tego ponad 55 tysięcy mężczyzn i prawie 45 tysięcy kobiet), tzn. 260,1 na każde 100 tys. mieszkańców, co stanowiło 25,8% ogółu zgonów w Polsce. Warto podkreślić fakt, że w 2016 roku po raz pierwszy doszło do sytuacji, w której liczba zgonów mężczyzn z powodu nowotworów złośliwych przewyższyła liczbę zgonów z powodu chorób serca. Odmienna sytuacja ma miejsce u kobiet, gdzie liczba zgonów z powodu nowotworów jest wyraźnie mniejsza niż zgonów z powodu chorób serca.

Największe zagrożenie dla życia Polaków wśród nowotworów złośliwych stanowią cały czas nowotwory tchawicy, oskrzela i płuc, które były przyczyną 24 tysięcy zgonów, co stanowi 24% ogółu zgonów spowodowanych nowotworami złośliwymi. Rzadziej występują nowotwory o innych umiejscowieniach, a szczegółowe dane na ten temat prezentują się w następujący sposób:

 • Rak jelita grubego, zgięcia esiczo-odbytniczego, i odbytu – zmarły 12173 osoby (12% ogółu zgonów spowodowanych nowotworami złośliwymi)
 • Rak żołądka – zmarło 5220 osób (5,2% ogółu)
 • Rak sutka – zmarły 6493 kobiety oraz 83 mężczyzn (6,6% ogółu zgonów i 15% zgonów kobiet z powodu nowotworów)
 • Rak szyjki macicy – zmarło 1570 kobiet (1,6% ogółu, 3,5% zgonów kobiet z powodu nowotworów)
 • Rak prostaty – zmarło 5220 mężczyzn (5,2% ogółu zgonów nowotworowych i 9,4% zgonów mężczyzn z powodu nowotworu)

Dane pochodzą z raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny: „Sytuacja zdrowotne ludności Polski i jej uwarunkowania”, Warszawa 2018.

Więcej informacji na temat praktycznych sposobów zapobiegania chorobom nowotworowym można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia:

https://www.gov.pl/web/zdrowie/wiatowy-dzien-walki-z-rakiem