Dnia 27 lutego 2019 roku odbyło się ostanie szkolenie z zakresu języka migowego dla gdyńskich bibliotekarzy. Pomysłodawcą projektu było Gdyńskie Centrum Zdrowia. Kurs prowadziła Paulina Gurska – pracownik GCZ oraz tłumacz języka migowego.

Kurs cieszył się dużym zainteresowaniem, dlatego stworzyliśmy dwie grupy, które liczyły po czternaście osób. Podczas zajęć skupialiśmy się głównie na komunikacji z osobami niesłyszącymi, które coraz chętniej zaczęły korzystać z bibliotek, co było główną przyczyną zorganizowania szkolenia – mówi wykładowca języka migowego, Paulina Gurska. – Panie, które brały udział w szkoleniu były bardzo otwarte i chętne do nauki. Myślę, że ten projekt jeszcze bardziej zachęci osoby niesłyszące do korzystania z gdyńskich bibliotek, ponieważ zostaną w nich profesjonalnie obsłużone.

Kurs rozpoczął się w kwietniu 2018 roku. Pracownicy bibliotek spotykali się w siedzibie Gdyńskiego Centrum Zdrowia co miesiąc, zajęcia trwały dwie godziny, łącznie odbyło się pięć takich spotkań dla każdej z grup. Dwudziestu ośmiu uczestników poznało alfabet, liczebniki oraz podstawowe zwroty, których będą mogli używać w rozmowie z osobami niesłyszącymi.

Dzięki tej wspaniałej inicjatywie Gdyńskiego Centrum Zdrowia bibliotekarze pracujący w Bibliotece Gdynia mogli poznać podstawy języka migowego, co na pewno przełoży się na lepszy kontakt z czytelnikami niedosłyszącymi bądź niesłyszącymi, którzy przychodzą do naszych placówek – mówi Natalia Gromow, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni. – Nasi Pracownicy nauczyli się podstawowych zwrotów, potrafią wskazać czytelnikom odpowiednie książki, potrafią się po prostu z nimi porozumieć. Została przełamana kolejna bariera i teraz możemy jeszcze lepiej spełniać nasze obowiązki jako miejsce, w którym jest dostęp do literatury.

Kończąc zajęcia, uczestnicy kursu nie kryli swojego zadowolenia z powodu postępów, jakie poczynili w trakcie szkolenia. – Było naprawdę świetnie, zdążyłyśmy się wiele nauczyć. Ogromna w tym zasługa pani Pauliny, która miała do nas dużo cierpliwości i potrafiła przekazać nam swoja wiedzę – podsumowała jedna z uczestniczek kursu.

Dzięki szkoleniu dwudziestu ośmiu członków kadry gdyńskich bibliotek podniosło swoje kwalifikacje. Placówki staną się przez to jeszcze bardziej dostępne dla czytelników. Serdecznie zapraszamy.