zdjęcie: pexels.com

Według najnowszego raportu Narodowego Funduszu Zdrowia jemy rocznie aż o 12 kg cukru więcej  niż 10 lat temu! O ile spożycie cukru „z cukierniczki” spadło z 16,9 kg do 11,2 kg  rocznie na osobę, o tyle spożycie cukru w postaci przetworzonej, czyli ukrytego w produktach i potrawach wzrosło z 21,5 do 33,3 kg na osobę. Dane dotyczą okresu od 2008 r. do 2017 r.

Na ten wzrost duży wpływ ma spożycie słodkich przekąsek, potraw gotowych, produktów wysoko przetworzonych, a w  szczególności napojów słodzonych, energetyzujących i izotonicznych.

Około 30 proc. dzieci w wieku 8 lat spożywa napoje gazowane – inne niż woda – co najmniej raz w tygodniu. Ponadto, około 67 proc. nastolatków spożywa napoje energetyczne” – czytamy w analizie NFZ.

Dane na temat spożycia cukru i wynikających z tego konsekwencji zdrowotnych są bardzo niepokojące, dlatego kluczowe jest podejmowanie działań edukacyjnych i prewencyjnych. Gmina Miasta Gdyni realizuje zadania, które mają na celu przeciwdziałać rozwojowi otyłości i związanych z nią chorób. W tym celu przyjęty został Program polityki zdrowotnej w zakresie  profilaktyki i leczenia nadwagi i otyłości w populacji młodzieży w Gminie Miasta Gdyni na lata 2018 – 2020.

Obecnie w szkołach prowadzone są badania przesiewowe uczniów klas III i VII, w ramach których wykonywana jest między innymi analiza składu ciała, test wydolnościowy i badanie wad postawy. Dzieci ze stwierdzoną otyłością będą zapraszane do udziału w programie i zostaną objęte kompleksową opieką poprzez interdyscyplinarny zespół specjalistów, składający się z lekarza, dietetyka, psychologa oraz specjalisty aktywności fizycznej.  Ponadto, rodziny uczestniczące w programie będą zapraszane do udziału w warsztatach kształtujących prawidłowe zachowania żywieniowe.

Działania systemowe w obszarze zarówno profilaktyki jak i interwencji leczniczej są konieczne, żeby powstrzymać rozwój wielu chorób, które jak wskazuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), są związane z nadmierną masą ciała.

Według WHO otyłość w największym stopniu wpływa na rozwój cukrzycy typu 2, choroby pęcherzyka żółciowego, dyslipidemii, insulinooporności oraz bezdechu sennego. Otyłość istotnie przyczynia się także do powstania choroby wieńcowej, nadciśnienia, choroby zwyrodnieniowej kolan, hiperurykemii i dny moczanowej. Stwierdza się również wyższe ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory, zaburzenia płodności, zwyrodnienia kręgosłupa i zaburzenia behawioralne.

Warto zauważyć, że przez otyłość nie tylko chorujemy, lecz także przedwcześnie umieramy. Szacuje się, że w Polsce blisko 1400 zgonów rocznie wynika z konsekwencji nadmiernego spożycia napojów słodzonych cukrem. Osoba, której zgon można powiązać z konsekwencjami spożycia takich napojów, żyje przeciętnie o 15 lat krócej niż średnio osoba w jej wieku” – ostrzegają eksperci NFZ.

W celu zmniejszenia ryzyka rozwoju chorób związanych z nadmierną masą ciała bardzo ważne jest wprowadzanie zdrowych nawyków żywieniowych. Rekomenduje się między innymi czytanie etykiet i wybieranie produktów jak najmniej przetworzonych, o dobrym składzie, bez konserwantów, barwników, wzmacniaczy smaku i co istotne w świetle wyników opublikowanych w raporcie, o niskiej zawartości cukru.

Cały raport dostępny jest na stronie:

http://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/prezentacja-raportu-cukier-otylosc-konsekwencje,7296.html