zdjęcie: pexels.com

Wspierają rozwój dzieci z niepełnosprawnościami, aktywizują społecznie osoby po amputacji krtani, prowadzą ośrodek wsparcia dla osób niesłyszących i niedosłyszących, sprawują opiekę hospicyjną dla terminalnie i nieuleczalnie chorych – to tylko niektóre zadania, które realizują przedstawiciele trzeciego sektora w naszym mieście. Według bazy danych prowadzonej przez Gdyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych aktualnie w Gdyni jest ich zarejestrowanych aż 814. W ramach konkursów w obszarze zdrowia i działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami dofinansowanie z budżetu Gminy Gdynia poprzez Gdyńskie Centrum Zdrowia otrzymały 33 organizacje, które realizują 39 zadań. Łączna kwota dofinansowania na działania w 2019 roku to 1 milion 905 tysięcy złotych.

 

Dnia 27 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych. To doskonała okazja, aby podkreślić, jak ważną rolę pełnią NGO (ang. non-government organization) w naszej codzienności. Funkcjonują na terenie Gdyni organizacje, których działania odbijają się szerokim echem w całym kraju. Jedną z takich organizacji jest bez wątpienia Fundacja „Gdyński Most Nadziei”, która jest autorem unikatowego w skali Polski projektu dotyczącego profilaktyki nowotworów wśród młodych mężczyzn.

„Odważni Wygrywają” to autorski projekt naszej Fundacji. Jest to kampania społeczna, która porusza zagadnienia profilaktyki raka jądra i dbałości o zdrowie wśród młodych mężczyzn, od 2009 roku realizowana przy współpracy z Miastem Gdynia. Działania Kampanii skierowane są do mężczyzn w wieku od 17 do 35 lat, bo właśnie w tej grupie wiekowej diagnozuje się najwięcej przypadków zachorowań. Dzięki współpracy z kilkudziesięcioma partnerami – również spoza Trójmiasta – docieramy skutecznie z informacją o profilaktyce tego nowotworu do zagrożonych mężczyzn, ale również ich partnerek, sióstr, matek. W ramach kampanii prowadzimy działania edukacyjne, takie jak prelekcje w szkołach ponadgimnazjalnych, ale podejmujemy także niestandardowe działania w przestrzeni publicznej miasta. Są to m.in. sparringi z mistrzowskimi drużynami sportowymi, treningi z Jednostką Wojskową Formoza, warsztaty samobadania jąder na specjalistycznych fantomach. Wciąż szukamy nowych sposobów promowania profilaktyki, by jak najwięcej osób poznało metody wczesnego wykrycia raka jądra. Warto dodać, że osobom zainteresowanym tematem umożliwiamy szybkie dotarcie do informacji o specjalistach w całym kraju oraz wstępne konsultacje. Zapraszamy na stronę www.odwazni.com – mówi Małgorzata Marmajewska, Prezes Fundacji „Gdyński Most Nadziei”.

Kolejnym przykładem gdyńskiej organizacji, która wyróżnia się działaniem na rzecz licznej grupy mieszkańców jest Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym SPON.

Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym SPON działa już od prawie 30 lat. Obecnie zrzesza około 800 członków, głównie mieszkańców naszego województwa. Co roku prowadzimy około 15 różnych projektów, które kierujemy do osób z niepełnosprawnościami. Dzięki dofinansowaniu z budżetu Gminy Miasta Gdyni organizujemy wycieczki, festyny a także spotkania integracyjne. Prowadzimy terapię zajęciową, rehabilitację leczniczą, warsztaty psychologiczne dla dorosłych oraz ćwiczenia poprawiające kondycje fizyczną, tj. Nordic Walking, zajęcia na basenie czy terapię tańcem. Stowarzyszenie wspiera również opiekunów osób z niepełnosprawnościami. Od 20 lat organizujemy wrześniowe konferencje SPON, najczęściej międzynarodowe, na tematy związane z problemami niepełnosprawności – mówi Przewodnicząca Zarządu Stowarzyszenia, pani Barbara Dudycz-Hajgiel

 

W tym roku po raz pierwszy Krajowa Administracja Skarbowa przygotuje za nas roczne zeznanie podatkowe. Na Portalu Podatkowym www.podatki.gov.pl można elektronicznie zapoznać się ze swoim PIT-em. PIT można zweryfikować i zaakceptować, nie zrobić nic albo odrzucić zeznanie przygotowane przez Urząd i przygotować własne. W przypadku PIT-37 i PIT-38 brak aktywności będzie skutkował automatyczną akceptacją zeznania.

 

Rozliczając się z Urzędem Skarbowym możemy wesprzeć Organizacje Pożytku Publicznego. W Gdyni, na rzecz jej mieszkańców działa ich aż 91. Wszystkie można znaleźć na stronie: http://www.gdyniapozarzadowa.pl/2019/01/08/spis-gdynskich-organizacji-pozytku-publicznego/. Osoby, które będą potrzebowały pomocy przy weryfikacji lub ewentualnej zmianie swojego zeznania mogą liczyć na pomoc profesjonalistów, którą oferują same organizacje.

 

Przekazanie 1% podatku jest niezwykle proste, to tylko wpisanie 10 cyfr w naszej deklaracji PIT, którą i tak składamy do Urzędu Skarbowego. Tylko dzięki temu prostemu zabiegowi w ubiegłym roku udało się pozyskać dla organizacji pozarządowych działających na terenie Gdyni prawie 11 milionów złotych.  Przekazywany 1% każdego dnia zmienia nasze otoczenia, a przede wszystkim czyni dobro – mówi Marek Radyko, wiceprezes Stowarzyszenia In gremio.

 

Zeznania przygotowywane przez Urząd Skarbowy bazują na danych za poprzedni rok. W Gdyńskim Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. 3 Maja 27/31) odbędą się dyżury księgowych, które pomogą w weryfikacji oraz ewentualnej modyfikacji PIT-ów. Ze względu na zmiany w tegorocznych rozliczeniach, dyżury będą odbywały się w dłuższych przedziałach czasowych przy kilku stanowiskach. Terminy najbliższych dyżurów:

 

06.03.2019 (środa) 10.00 – 13.00

08.03.2019 (piątek) 12.00 – 18.00

23.03.2019 (sobota) 10.00 – 14.00

 

Wszelkie modyfikacje w zeznaniach są dokonywane elektronicznie. Księgowe oferują pomoc w zamian za przekazanie 1 procenta podatku na organizację, z którą współpracują.

Obowiązują zapisy telefoniczne pod numerem 58 661 35 41

 

W tym roku przewidziane są upominki dla osób przekazujących swój 1 % na Gdyńskie Organizacje Pożytku Publicznego. Każda osoba, która przyjdzie do siedziby GCOP-u w czasie trwania dyżuru i przeznaczy procent swojego podatku na gdyńską organizację otrzyma mały prezent. Kampania promująca akcję obejmie także m.in. reklamy na przystankach autobusowych, reklamę w radiu, działania wolontariuszy.

 

 

Listę organizacji, które działają na rzecz mieszkańców Gdyni w obszarze zdrowia i na rzecz osób z niepełnosprawnościami można znaleźć na stronie: https://gcz.gdynia.pl/niepelnosprawnosc/organizacje-pozarzadowe/lista-ngo/

 

Z kolei na stronie https://gcz.gdynia.pl/niepelnosprawnosc/organizacje-pozarzadowe/galeria-prezentacja-organizacji/ powstaje galeria, w której prezentowane są konkretne działania poszczególnych organizacji.

 

Z danych dostępnych na stronie ngo.pl wynika, że w Polsce aktywnie działa około 100 tysięcy stowarzyszeń i fundacji. Aż 61% z nich korzysta ze wsparcia wolontariuszy w swoich działaniach. Szacuje się, że około 18% Polaków angażuje się w wolontariat, czyli pracuje nieodpłatnie na rzecz organizacji pozarządowych.

Miasto Gdynia jest pełne ludzi aktywnych i gotowych do niesienia pomocy. Nie ma tutaj znaczenia wiek, ponieważ wolontariuszami zostają zarówno ludzie młodzi, jak i seniorzy. Z pełnym przekonaniem mogę powiedzieć, że siłę wolontariatu reprezentują dwa fakty: ponad 800 organizacji pozarządowych, w których wiele osób pracuje społecznie, a także wsparcie w realizacji imprez rangi międzynarodowej, w których wolontariusze odgrywają bardzo ważną rolę – mówi Marek Radyko. – Wolontariat to sposób na aktywne i ciekawe spędzanie czasu, możliwość samorealizacji, ale przede wszystkim szansa na pomoc innym – często słabszym od nas samych. Wśród wyjątkowych wydarzeń, głęboko utkwił w mojej pamięci dzień, w którym gdyńskie schronisko Ciapkowo było puste – a wszystkie psy wyszły na spacer z wolontariuszami.

 

Organizacje poszukujące Wolontariuszy mogą przesłać swoją ofertę on-line za pomocą zamieszczonego na stronie formularza (http://www.gdyniapozarzadowa.pl/zglos-organizacje/). Ogłoszenie jest publikowane zarówno na stronie internetowej (http://www.gdyniapozarzadowa.pl/category/aktualne-oferty/), jak i na facebooku (https://www.facebook.com/gdynia.wolontariat/). Zgłoszenia, w zależności od rodzaju pracy są również przesyłane do zarejestrowanych w Gdyńskim Centrum Wolontariatu Wolontariuszy. Ci zgłaszają się do Centrum, wypełniając odpowiedni formularz, w którym zaznaczają jaki rodzaj pracy chcieliby wykonywać. Formularz wypełniają w siedzibie GCOP-u, a następnie czekają na odpowiednie, spełniające ich oczekiwania oferty.