Jest związany z obecnością dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze. Występuje raz na około 800 urodzeń. To zespół wad wrodzonych, po raz pierwszy opisany przez angielskiego lekarza Johna Langdona Downa. 21 marca obchodzony jest World Down Syndrome Day, czyli Światowy Dzień Zespołu Downa.

Święto ustanowiono w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, od 2012 roku patronuje mu Organizacja Narodów Zjednoczonych, a pomysłodawcą był Stylianos E. Antonarakis – genetyk z uniwersytetu w Genewie. Data obchodów nie jest przypadkowa – pierwszy dzień wiosny wiąże się z narodzinami ludzi niezwykłych oraz z zapisem cyfrowym daty – 21.03. – trzy chromosomy w dwudziestej pierwszej parze. Idea tego dnia jest bardzo prosta – zwiększenie świadomości na temat osób dotkniętych tą wadą genetyczną.

Osoby z Zespołem Downa żyją obok nas. Uczą się, pracują, chodzą na mecze i korzystają ze środków komunikacji miejskiej. Gmina Miasta Gdyni finansuje działalność wielu organizacji pozarządowych, które wspierają gdynian z Zespołem Downa, organizując dla nich m. in.: zajęcia ruchowe, grupy wsparcia, dogoterapię czy wspólne wyjazdy na wydarzenia sportowe.

– Lubię chodzić na warsztaty i lubię wszystkich kolegów i terapeutów – mówi Ania, uczestniczka warsztatu terapii zajęciowej. – Ja lubię hodować króliki – wtóruje jej Krystian. – A ja lubię pracować w teatrze Muzycznym jako obsługa widza i widowni – stwierdza Emilia. Osoby z Zespołem Downa mają swoje sympatie, jest również wiele rzeczy, które je denerwuje. Co na przykład? – Nie lubię, kiedy ludzie śmieją się z Zespołu Downa – mówi Marta. – Ja nie lubię, kiedy ludzie wyśmiewają się ze słabszych osób – dodaje Ania.

Światowy Dzień Zespołu Downa to doskonała okazja, żeby wysłuchać, co mają do powiedzenia na różne tematy, co myślą, jak widzą pewne rzeczy. – Dorosły to osoba, która jest odpowiedzialna za swoje czyny, samodzielna – tak twierdzi Szymon, dorosła osoba z Zespołem Downa. – Dorosłość to załatwianie spraw w Urzędzie Miasta – dodaje Marta. Osoby z tą wadą genetyczną widzą świat nieco inaczej, ale wnoszą do niego wiele radości i uśmiechu.

 

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA WYJĄTKOWEGO FILMU