Karmienie piersią niesie za sobą wiele korzyści – zarówno dla dziecka, jak i dla matki. Zmniejsza ryzyko zakażeń przewodu pokarmowego i układu oddechowego u niemowlaka, wzmacnia jego odporność. Unikatowe składniki mleka kobiecego chronią przed wieloma chorobami, m. in. przed otyłością czy cukrzycą. Dzięki wydzielanym w trakcie naturalnego karmienia hormonom poprawia się samopoczucie matki i skraca się czas połogu. Laktacja to niezwykle istotny temat, dlatego w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni już po raz piąty została zorganizowana Konferencja Laktacyjna.

Ponad pięciuset zarejestrowanych uczestników, dwudziestu dwóch prelegentów, czterdziestu pięciu wystawców – to wszystko w jednym miejscu, w trakcie jednego wydarzenia. Wydarzenia, które należy podkreślić, z roku na rok jest coraz bardziej popularne wśród mieszkańców Gdyni.

– W pierwszej konferencji wzięło udział siedemdziesiąt osób, głównie matek. Dziś, na piątej, uczestników jest ponad pięciuset. Pierwsza edycja odbyła się na jednej sali, piąta odbywa się na czterech plus przestrzenie dla wystawców – tłumaczy Dorota Wilk z Fundacji Matka Natura. Na Konferencji spotkały się osoby zainteresowane tematem naturalnego karmienia: rodzice, lekarze, położne, doradcy laktacyjni. W roli prelegentów wystąpili znani specjaliści medyczni oraz promotorzy laktacji.

Sobotnia konferencja miała charakter jubileuszowy, dlatego podczas otwarcia odśpiewano uroczyste „Sto lat”. Organizatorzy dziękowali zebranym za przybycie, podkreślając, że ciągle rosnąca liczba uczestników świadczy o tym, że temat laktacji staje się coraz popularniejszy. Za ogromne zaangażowanie w proces utworzenia w Gdyni banku mleka, pani Ewa Borowska została na scenie uhonorowana medalem przyznawanym przez Pana Prezydenta Wojciecha Szczurka. Medal w jego imieniu wręczył otwierający konferencję Wiceprezydent Gdyni Bartosz Bartoszewicz.

W trakcie imprezy można było wziąć udział w certyfikowanych warsztatach, a także posłuchać wykładów prowadzonych przez specjalistów. Temat konferencji naturalnie łączony jest z macierzyństwem, ale na gdyńskiej imprezie także ojcowie mogli znaleźć cos dla siebie – zorganizowano dla nich specjalnie oddzielny panel, na którym prelegenci omawiali temat laktacji z nieco innej perspektywy. Organizatorzy zadbali o to, by wydarzenie w pełni satysfakcjonowało biorących w nim udział uczestników, dlatego w czasie konferencji można było zwiedzić wiele stoisk partnerów i sponsorów.

Byliśmy już na wielu tego typu konferencjach. Ta przygotowana jest naprawdę profesjonalnie, niczego na niej nie brakuje – stwierdzili Ola i Michał, uczestnicy imprezy.

Podczas wykładów poruszono wątki dotyczące mikrobiomu, porodów domowych, fizycznego i psychicznego zdrowia kobiet ciężarnych i karmiących. Znalazło się również miejsce dla zagadnień z dziedziny alergologii i logopedii w kontekście karmienia piersią.

– Po konferencji zawsze dostajemy informację zwrotną, że komuś pomogliśmy. Ludzie podchodzą albo piszą, że dzięki konferencji, dzięki jakiemuś wykładowi dowiedzieli się czegoś, co im pomogło, coś zmieniło. To fantastyczne uczucie, które daje siłę na cały następny rok – dodaje Dorota Wilk.

Ta Konferencja pokazuje jak ważnym tematem jest laktacja. Rosnąca z roku na rok liczba uczestników daje nam jasny dowód na to, że gdynianie są ciekawi zagadnień związanych z naturalnym karmieniem, więc wychodzimy naprzeciw ich potrzebom. Wydarzenie jest przygotowane profesjonalnie, z największą dbałością o szczegóły. Wszystkie informacje prezentowane tutaj są oparte na najnowszych badaniach specjalistów z dziedziny laktacji, Konferencja Laktacyjna w Gdyni to gwarancja najwyższej jakości – mówi Anna Melki, Dyrektor Gdyńskiego Centrum Zdrowia.

Organizatorami wydarzenia były: Fundacja Matka Natura, Szkoła Rodzenia POZMEDIK oraz Gdyńskie Centrum Zdrowia.

Zdjęcia z wydarzenia dostępne są w naszej GALERII.