W niedzielne popołudnie za sprawą piątej edycji Biegu Kobiet Anita Zawsze Pier(w)si Bulwar Nadmorski stał się areną sportowych zmagań. To jednak nie współzawodnictwo było tego dnia najważniejsze. Uczestniczki poprzez swój udział chciały pokazać jak ważna jest profilaktyka antynowotworowa. I pokazały! Ponad 1500 uczestniczek w koralowych koszulkach wsparło swoją obecnością ten manifest dla regularnego wykonywania badań profilaktycznych. Nie zabrakło również kibiców, którzy licznie ustawili się wzdłuż trasy.

Bieg był głównym punktem niedzielnego wydarzenia, ale to nie rywalizacja i nagrody były w tym dniu najważniejsze. Bieg kobiet Anita Zawsze Pier(w)si to przede wszystkim promocja zdrowego stylu życia, promocja badań profilaktycznych oraz podkreślenie ich roli w walce z rakiem piersi.

– W Gdyni jest cudownie! Moc, energia i piękne koralowe kobiety. Jesteśmy tu już po raz piąty, zainteresowanie naszą imprezą jest ogromne, z roku na rok rośniemy w siłę. Co bardzo ważne, wiele Pań dziś debiutuje, są z nami po raz pierwszy, przyciąga je ta wspaniała atmosfera. Chcą spróbować postawić pierwszy krok, ale także ten profilaktyczny pierwszy krok, bo duży akcent kładziemy na profilaktykę raka piersi. Można się dziś przebadać, skontrolować, dowiedzieć wielu ciekawostek na ten temat. Wśród biegaczek są również nasze „rodzynki”, panowie, którzy wspierają naszą inicjatywę. W Gdyni będzie ich dziesięciu. Panowie dzielnie wspierają swoje partnerki, brawo dla nich, brawo dla gdynian! – mówi Marzena Michalec z fundacji „W biegu”, organizatorka imprezy. 

Jednym z takich „rodzynków” był pan Andrzej z Pruszcza Gdańskiego: Biegamy, wspieramy kobiety w tym działaniu przeciwrakowym, żeby badały sobie piersi i były świadome, żeby to robić. W tamtym roku pobiegłem pierwszy raz, w tym roku drugi i myślę, ze za rok tu będę znowu.

Temat problemów z piersiami jest mi bardzo bliski, ponieważ sama mam takie problemy. Mój chłopak to rozumie i mnie w tym wspiera, dlatego jesteśmy tutaj razem – mówi Kasia z Gdańska. Po chwili jej chłopak, Adam dodaje: Chciałem pokazać, że jesteśmy razem z tymi problemami, skoro jesteśmy w związku. 

Wszyscy, którzy zjawili się w niedzielę na bulwarze nadmorskim mogli w miasteczku biegowym skorzystać z wielu atrakcji. W okolicach Skweru Arki Gdynia wielu gdynian skorzystało z bezpłatnych badań i konsultacji lekarskich, nauki przeprowadzania samobadania piersi. Dodatkowo panie mogły również skorzystać z porady brafitterskiej.

Uczestników powitał  Wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia – Bartosz Bartoszewicz oraz pani Marzena. Przed startem odbyły się konkursy z nagrodami, a trener zumby Nikodem Kotewicz porwał panie do tańca i odbył z nimi wspólną rozgrzewkę. Ostatnim akcentem przed startem było wspólne pamiątkowe zdjęcie, któremu towarzyszył okrzyk: „Zawsze pierwsi!”.

Punktualnie o 12 wystartowały. Pobiegły nie tylko dla siebie, ale też dla idei – aby pokazać, że kobiece zdrowie jest ważne i warto regularnie robić badania profilaktyczne. Uczestniczki otrzymywały wsparcie kibiców wzdłuż całej trasy, a na mecie na wszystkie biegaczki czekał pamiątkowy medal.

– Mamy koleżankę, która zmaga się z ciężką chorobą. Jest po operacji glejaka, to właśnie dla niej biegniemy. Miała tu być, niestety nie jest w stanie już biec. Te medale to dla niej – przyznały szczęśliwe na mecie Aleksandra, Teresa i Aleksandra – biegaczki z Trójmiasta.

W tym biegu nie chodzi o czas, ale o ideę. O to, żeby wszystkie kobiety pobiegły razem i były świadome tego, że trzeba dbać o zdrowie. To ważne, żeby zobaczyło nas jak najwięcej kobiet, które do tej pory o tym nie myślały – powiedziała Alicja z Gdańska.

Biegłam już drugi raz, żeby wesprzeć wszystkie kobiety. Mam 63 lata. Dla takiej idei warto – skwitowała swój występ gdynianka, jedna z „Królowych Biegu”, czyli biegaczek w wieku 60+.

W trakcie imprezy można było wesprzeć Kasię Boodie, znaną jako Boska Kaśka, ambasadorkę fundacji Rak and Roll, która była bohaterką ogólnopolskiej kampanii Boskie Matki, wspierającej kobiety z chorobą nowotworową będące w ciąży. – Aktualnie trwa boska akcja pod nazwą Boskie Serce dla Boskiej Kasi. Dzięki boskim przypinkom, tzw. pinsom dokładamy cegiełkę na leczenie dla Kasi, do której wróciła choroba – mówi Kobieta w biegu. Więcej o Kasi Boodie można znaleźć tutaj.

Jestem tu dla Boskiej Kasi. Chciałam zobaczyć jak sobie radzi i ją wesprzeć. To mój pierwszy raz tutaj, jest fantastycznie – powiedziała Monika, jedna z biegaczek.

W tym biegu najważniejsza była promocja profilaktyki raka piersi, ale indywidualne wyniki biegaczek także zostały docenione. Uczestniczki rywalizowały w pięciu kategoriach wiekowych oraz kategorii OPEN.

Wyniki biegów w poszczególnych kategoriach biegowych wyglądają następująco:

Kategoria OPEN:
1. Alicja Misiak 18:42
2. Agnieszka Kujach 20:07
3. Tatiana Kukiełko 20:12

Kategoria K20:
1. Sabina Sznyter 20:23
2. Karolina Pawełczak 21:23
3. Natalia Gruchała 21:33

Kategoria K30:
1. Magda Ingielewicz 20:31
2. Ewa Kluczyk 21:11
3. Katarzyna Kazyaka 21:36

Kategoria K40: 
1. Agnieszka Gruchała 21:25
2. Magdalena Popowska 22:25
3. Katarzyna Gulcz 22:29

Kategoria K50:
1. Agnieszka Kukiełka 23:29
2. Anna Sokołowska 23:56
3. Grażyna Przybylska 24:55

Kategoria K60+: 
1. Bożena Fierek 22:54
2. Bożena Mateja 23:39
3. Grażyna Witt 23:53

Serdeczne gratulacje należą się jednak wszystkim biegaczom. Kolejna już gdyńska edycja Biegu Kobiet przyciągnęła na bulwar wielu gdynian. Uczestnicy okazali w ten sposób wsparcie kobietom, które w trosce o swoje zdrowie powinny regularnie wykonywać badania profilaktyczne.

Piąta edycja Biegu Kobiet Anita Zawsze Pier(w)si już za nami, ale przesłanie imprezy pozostaje aktualne przez cały rok: Kobiety, dbajcie o swoje zdrowie!

 

Zobacz zdjęcia z wydarzenia. 

Tu możesz zobaczyć filmy.