Niemal co piąty uczeń klas 3. i 7. szkół podstawowych w Gdyni cierpi na nadwagę, a u 5% stwierdzono otyłość. Ten stan przekłada się na nieprawidłowe ciśnienie tętnicze, niedostateczną wydolność fizyczną czy wady postawy, które wykryto już u przeszło połowy uczniów. Wyniki badań są alarmujące, w związku z czym Gdynia we współpracy z Gdyńskim Centrum Zdrowia podejmuje stanowcze działania w walce o zdrowie uczniów. Właśnie startuje nowy, wart 360 tysięcy złotych, program profilaktyki i leczenia nadwagi i otyłości.

Współcześnie, dzieci obarczone są szeregiem problemów zdrowotnych wynikających – w znacznej mierze – z nieprawidłowego stylu życia. Otyłość, bagatelizowana przez niektórych, to choroba, która w 70 procentach przypadków kończy się cukrzycą. Niegdyś dotykała ona głównie osoby dojrzałe, w wieku 50 – 60 lat. Obecnie na cukrzycę zapadają już nastolatkowie.

Gdynia jest pionierem w Polsce w zakresie realizacji badań przesiewowych z wykorzystaniem Elektronicznego Systemu Medycyny Szkolnej. Po badaniach przeprowadzonych we współpracy z Fundacją Medicover, do nowego programu profilaktyki zakwalifikowano wstępnie 235 dzieci – uczniów klas 3. i 7. szkół podstawowych. To oni w trakcie najbliższych 12 miesięcy będą mogli spotykać się ze specjalistami, którzy na bieżąco będą monitorować ich stan zdrowia, dbać o dietę i aktywność fizyczną, a także notować postępy.

– Jakość i długość życia mieszkańców Gdyni jest priorytetem dla działań podejmowanych przez gdyński samorząd. O zdrowie dzieci i młodzieży dbamy, prowadząc działania w różnych obszarach życia. Obecnie w Gdyni realizowane są trzy programy polityki zdrowotnej. Oprócz leczenia nadwagi i otyłości, organizowane są także szczepienia ochronne dla dziewczynek w wieku 13-14 lat przeciwko zakażeniu wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) oraz program mający na celu popularyzację sportu i aktywności fizycznej – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia – Ponadto prowadzimy analizę jakości i organizacji żywienia zbiorowego w gdyńskich szkołach podstawowych. Wszystkie te działania mają na celu wzmocnienie potencjału zdrowotnego dzieci i młodzieży. Z niepokojem obserwujemy wzrost masy ciała u najmłodszych mieszkańców Gdyni. Badania przeprowadzone w minionym roku szkolnym wśród uczniów gdyńskich szkół potwierdzają niekorzystne statystyki otyłości w populacji dzieci i młodzieży w Polsce. Specjaliści alarmują o pilnej konieczności rozwiązań w tym obszarze, dlatego też podjęliśmy decyzję o wdrożeniu kompleksowego programu profilaktyki i leczenia otyłości. Wierzę, że będzie to kolejny krok do skutecznego przeciwdziałania skutkom otyłości i nadwagi.

 

Więcej na stronie gdynia.pl pod tym linkiem.