W dniach 7 – 12 października organizowane są X Dni Spirometrii. Z tej okazji można wykonać bezpłatne badania spirometryczne. Tegoroczna kampania przebiega pod hasłem: „Oddychaj czystym powietrzem”.  

Około 6 milionów Polaków cierpi na obturacyjne choroby płuc (4 mln na astmę, 2 mln na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc – POCHP). Tylko 30% z nich jest zdiagnozowana. Czas, który upływa od zachorowania na POCHP i astmę do postawienia diagnozy to przeciętnie 7 lat.

Charakterystyczne dla astmy objawy to: przewlekły kaszel, świszczący oddech czy duszności. Podobne objawy występują przy POCHP, ale pojawiają się one głównie podczas wysiłku fizycznego. Niestety powyższe objawy są często lekceważone przez pacjentów, którzy kojarzą je z alergią czy zwykłym kaszlem. Są nieświadomi faktu, że może to być astma, która wymaga rozpoznania i leczenia. Podobna sytuacja dotyczy POCHP. U pacjenta – palacza nie występują żadne objawy kiedy ten pali papierosy. Pojawiają się one dopiero po podjęciu przez niego aktywności fizycznej, np. podczas spaceru. Występuje wówczas duszność wysiłkowa, najbardziej typowy objaw przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

Specjaliści podkreślają, jak istotną rolę w diagnozowaniu tych chorób pełni profilaktyka. Pacjenci chorują nie wiedząc o tym, lekceważą objawy, dlatego POCHP i astma są często rozpoznawane tak późno. Przez zbyt późną diagnozę koszty przeznaczone na świadczenia związane z tymi schorzeniami są w połowie wydatkowane na poziomie lecznictwa szpitalnego.

Dni Spirometrii to doskonała okazja, aby skorzystać z bezpłatnych badań spirometrycznych. Pomogą one rozpoznać ewentualną chorobę lub ją wykluczyć, jeśli ktoś ma wątpliwości. W Gdyni badania będą wykonywane w trzech placówkach.

  1. Sanus Sp. z o. o. NZOZ Przychodnia Lekarska Obłuże Leśne, ul. Admirała Józefa Unruga 84, Gdynia. Badania będą wykonywane w dniach od 7 do 11 października w godzinach 11.00 – 18.00.
    Informacje o dostępności miejsc pod numerem telefonu: 58 625 05 00.
  2. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej “Śródmieście” sp. z o. o., ul. Abrahama 57 w Gdyni. Badania będą wykonywane w dniu 11 października w godzinach 8.00 – 11.00. Informacje o dostępności miejsc pod numerem telefonu: 58 743 17 20.
  3. „Baltic Clinic” sp. z o. o., ul. Wielkokacka 2/1B, Gdynia. Badania będą wykonywane w dniu 12 października w godzinach 9.00 – 12.00. Informacje o dostępności miejsc w rejestracji „Baltic Clinic” lub telefonicznie pod numerem: 58 526 01 60.

Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje program profilaktyki chorób odtytoniowych w ramach poradnictwa antytytoniowego adresowany do osób powyżej 18 roku życia palących papierosy. Poradnictwo antytytoniowe z diagnostyką i profilaktyką POChP (z wykonaniem spirometrii) adresowane jest do kobiet i mężczyzn pomiędzy 40-65 rokiem życia, którzy nie mieli wykonywanych badań spirometrycznych w ramach programu profilaktyki POCHP w ciągu ostatnich 36 miesięcy, u których nie stwierdzono wcześniej przewlekłej obturacyjnej choroby płuc potwierdzonej badaniem spirometrycznym. Etap podstawowy programu realizowany jest przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Więcej informacji o programie znajdą Państwo na stronie: http://www.nfz-gdansk.pl/dla-pacjenta/profilaktyka-zdrowotna/program-profilaktyki-chorob-odtytoniowych,3908

Na stronie Zintegrowany Informator Pacjenta znajdują się informacje o placówkach, które realizują program w województwie pomorskim (a także w całym kraju).

 

Spirometria to badanie bezbolesne, które nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Procedura trwa tylko kilka minut, a dostarcza cennych informacji: ocenia pracę i pojemność płuc. Przed badaniem pacjent podaje wiek, płeć, wzrost i ewentualnie wagę. Dane są następnie wprowadzane do komputera, do którego podłączony jest spirometr. Samo badanie polega na kilkukrotnym dmuchaniu w jednorazowy ustnik. Czynność powtarza się kilkakrotnie w celu określenia powtarzalności wyników.

Listę placówek, które biorą udział w akcji, można znaleźć na stronie: www.astma-alergia-pochp.pl/dni-spirometrii