Wirus HCV (ang. Hepatitis C Virus) wywołuje wirusowe zapalenie wątroby typu C. Choroba przez wiele lat może przebiegać bezobjawowo lub powodować objawy grypopodobne, takie jak zmęczenie, bóle mięśni i stawów czy podwyższoną temperaturę. Szacuje się, że w Polsce aż 150 tys. osób może być zakażonych wirusem HCV. Spośród nich aż 86%  o tym nie wie! W Gdyni można bezpłatnie wykonać test na obecność wirusa w organizmie.  

 

Test anty-HCV jest szybki i bezpieczny. Polega na nakłuciu opuszki palca i pobraniu na test kasetowy

1-2 kropli krwi (pacjent nie musi być na czczo). Wynik znany jest już po ok. 15 minutach. Osoby chętne, aby wykonać test mogą przyjść do jednego z punktów ALAB laboratoria. W Gdyni można zgłosić się do laboratorium przy ul. Powstania Styczniowego 9B, od poniedziałku do piątku w godzinach 6:30 – 18:00 oraz w sobotę w godzinach 8:00 – 13:00. Testy dostępne są do końca roku 2019 lub do wyczerpania zapasów.

 

Test  powinny wykonać osoby znajdujące się w grupie ryzyka zakażenia HCV. Aby sprawdzić, czy jest się w tej grupie, warto odpowiedzieć sobie na poniższe pytania:

  • Czy byłeś/aś hospitalizowany/a minimum 3 razy w życiu?
  • Czy przechodziłeś/aś transfuzje krwi przed 1992 r.?
  • Czy korzystałeś/aś lub korzystasz z usług kosmetyczki, fryzjera, tatuażysty?
  • Czy chodzisz do stomatologa?
  • Czy kiedykolwiek przyjmowałeś/aś dożylnie narkotyki, nawet incydentalnie?
  • Czy kiedykolwiek miałeś/aś kontakty seksualne bez zabezpieczeń?
  • Czy wyniki twoich badań wątrobowych (ALAT, AspAT, ALP) są powyżej normy?

 

Dodatni wynik testu na obecność przeciwciał anty-HCV we krwi może oznaczać, że jest się chorym na wirusowe zapalenie wątroby typu C lub że miało się kontakt z wirusem, jednak organizm samodzielnie go zwalczył. Aby potwierdzić lub wykluczyć zakażenie niezbędne jest przeprowadzenie dodatkowej diagnostyki, którą także można bezpłatnie wykonać w laboratorium ALAB.

 

Przeciwko HCV nie można się zaszczepić, ale w przypadku zakażenia  dostępne są leki, które mają blisko 100% skuteczność w eliminacji wirusa. Leki te zostały wprowadzone do refundacji i pacjent otrzymuje je bezpłatnie. Kluczowy jest czas. Im szybciej uda się wykryć i zwalczyć HCV, tym większa szansa na uniknięcie poważnych zdrowotnych konsekwencji.

 

Żródło: https://www.alablaboratoria.pl/19725-zapraszamy-na-bezplatny-test-kwalifikacyjny-do-diagnostyki-hcv-we-wszystkich-punktach-pobran-alab-laboratoria