Bezpłatne wykłady, warsztaty i indywidualne konsultacje ze specjalistami dedykowane głównie osobom z niepełnosprawnościami i seniorom – tak będą wyglądać tegoroczne Gdyńskie Targi Zdrowia. Wydarzenia w ramach Targów zaplanowane są w wielu miejscach na terenie Gdyni. Odbędą się w dniach 18 – 22 listopada br.  Organizatorem jest Gdyńskie Centrum Zdrowia. Realizacja Targów jest możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków miasta oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Tegoroczne Gdyńskie Targi Zdrowia mają zupełnie inną formułę niż pierwsze tego typu wydarzenie zorganizowane w ubiegłym roku. Zamiast jednodniowego eventu przygotowano cały tydzień atrakcyjnych wydarzeń dotyczących zagadnień zdrowia i zdrowego odżywiania.

Gdyńskie Centrum Zdrowia już po raz drugi jest inicjatorem wydarzenia, którego motywem przewodnim jest zdrowie. W ubiegłym roku w Gdyńskich Targach Zdrowia uczestniczyło prawie 300 osób, a event odbył się jednego dnia. W tym roku postanowiliśmy zmienić nieco formułę – targi potrwają tydzień, w trakcie którego będzie można skorzystać z bezpłatnych wykładów, warsztatów i indywidualnych konsultacji ze specjalistami – mówi Anna Melki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Zdrowia.

Targi adresowane są głównie do seniorów i osób z niepełnosprawnościami, ale nie tylko –w bogatej ofercie każdy znajdzie coś dla siebie. Zaplanowane są warsztaty i indywidualne konsultacje ze specjalistami, na które zapisać mogą się wszyscy chętni. W siedzibie Gdyńskiego Centrum Zdrowia przy ul. Władysława IV 43 odbędą się konsultacje z fizjoterapeutą, dietetykiem i psychologiem. Przeprowadzone zostaną również warsztaty na temat zarządzania stresem i przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu.

Gdyńskie Targi Zdrowia są doskonałą okazją, aby promować idee zdrowego stylu życia. Prawidłowe odżywianie jest jego istotnym elementem, dlatego w trakcie najbliższego tygodnia poruszane będą kwestie wyboru zdrowych produktów, np. pieczywa. Chleb stanowi ważną składową jadłospisu wielu osób, warto więc wiedzieć jaki chleb kupować i jak go przechowywać. Dowiedzą się tego we wtorek osoby z niepełnosprawnością intelektualną, które zdecydują się uczestniczyć w wykładzie organizowanym w Fundacji Adapa. Czwartkowe warsztaty w siedzibie Fundacji będą z kolei okazją dla uczestników do praktycznej nauki pieczenia zdrowego chleba.

O tym, że warto codziennie jeść odpowiednie śniadanie, pić wodę między posiłkami i ograniczyć spożywanie słodyczy dowiedzą się dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w trakcie spotkania w Przystani Lipowa. W jego trakcie prowadzący wykorzystają duży model piramidy żywieniowej oraz narzędzia pobudzające wyobraźnię i skojarzenia dzieci. Jak w prosty sposób wykorzystać zdrowe produkty w diecie przekonają się osoby niesłyszące w trakcie warsztatów połączonych z animacją kulinarną. Seniorzy na spotkaniu z dietetykiem usłyszą o produktach najlepiej dostosowanych do ich stanu zdrowia i wieku. W trakcie przeznaczonych dla nich warsztatów dowiedzą się jak redukować stres i odbędą trening funkcji poznawczych.

Całodniowa impreza w Centrum Integracja to okazja dla osób z niepełnosprawnościami do spotkań ze specjalistami z dziedziny dietetyki, fizjoterapii czy wizażu. Odbędą się warsztaty z zakresu radzenia sobie ze stresem oraz konsultacje indywidualne. Do dyspozycji uczestników wystawiony będzie tzw. blender bike, na którym będzie można samodzielnie przygotować zdrowy koktajl owocowo–warzywny.

W ramach Targów zaplanowanych jest również sporo wykładów, podczas których zainteresowane osoby będą mogły m. in. zagłębić się w kwestie żywienia i suplementacji osoby starszej z ograniczoną sprawnością ruchową i intelektualną. Rodzice dzieci ze spektrum zaburzeń autystycznych będą mogli wziąć udział w wykładzie na temat żywienia swoich pociech. Przygotowany jest również wykład dla rodziców dzieci z niepełnosprawnością intelektualną i zaburzeniami masy ciała.

 

Plan Targów znajduje się na stronie Gdyńskiego Centrum Zdrowia pod linkiem:

https://gcz.gdynia.pl/wydarzenie/gdynskie-targi-zdrowia/

 

Informacje dotyczące wydarzenia są dostępne:

  • W siedzibie Gdyńskiego Centrum Zdrowia przy ul. Władysława IV 43,
  • Pod numerem telefonu: 58 880 83 22,
  • Na stronie: gcz.gdynia.pl,
  • Mailowo: drazba@gcz.gdynia.pl

Wydarzenia, które odbędą się w trakcie najbliższego tygodnia są efektem współpracy wielu podmiotów. Jednostki miejskie i organizacje pozarządowe w trosce o zdrowie mieszkańców przygotowały ofertę, która ma dostarczyć gdynianom informacji na temat zdrowego odżywiania i zdrowego stylu życia.

O Targach można przeczytać również na portalu gdynia.pl pod linkiem: https://www.gdynia.pl/sport-i-zdrowie,7717/gdynskie-targi-zdrowia,543950