Ostatnim akordem pierwszego dnia Gdyńskich Targów Zdrowia były warsztaty żywieniowe dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w Przystani Lipowa. Zajęcia pod nazwą „Poznajemy tajniki zdrowego odżywiania” prowadzili przedstawiciele Stowarzyszenia „Jestem Ważny”.

Zdrowe odżywianie jest niezwykle istotnym elementem naszego życia. W poniedziałek, 18 listopada br. okazję, by się o tym przekonać miała grupa osób z niepełnosprawnością intelektualną. Warsztaty przeprowadzone w ramach Gdyńskich Targów Zdrowia były połączeniem nauki z praktyką. Najpierw uczestnicy wysłuchali wykładu na temat roli warzyw i owoców w naszej diecie, a później sami, pod czujnym okiem prowadzących, przygotowali kasze jaglaną z owocami.

Na warsztatach m. in. opowiadamy o piramidzie żywieniowej, ale nie na zasadzie, że należy coś jeść, bo po prostu tak trzeba. Staramy się tłumaczyć uczestnikom jakie produkty są potrzebne w codziennej diecie i dlaczego. Odpowiedni sposób przekazu jest bardzo ważny, aby słuchacze mogli wykorzystać tę wiedzę na co dzień i tym samym zmienić swoje nawyki żywieniowe – mówi Monika Szmuc ze Stowarzyszenia „Jestem Ważny”.

Dzięki wykorzystaniu modelu piramidy żywieniowej prowadzący zwrócili uwagę na to, co jest najważniejsze w codziennej diecie, a czego należy się wystrzegać. Uczestnicy dowiedzieli się także, jakie funkcje pełnią w organizmie warzywa i owoce o odpowiednim kolorze. I tak:

  • Czerwone chronią nasze serce,
  • Zielone działają jak odkurzacz, oczyszczając nasz organizm,
  • Żółte i pomarańczowe działają na wzrok i dobry nastrój,
  • Białe działają jak parasol i chronią nasz organizm.

Gotowanie, obcowanie z jedzeniem, ze smakami i zapachami jest niezwykle ważne. Pokazujemy jak dzięki zmysłom możemy dobrze wybrać produkty, których używa się każdego dnia. Na naszych warsztatach stawiamy na prostotę. Staramy się pokazać, że zdrowe odżywianie wcale nie jest takie trudne. Używanie lokalnych, sezonowych produktów sprawia, że gotowanie jest proste, a przy odpowiednim podejściu może być także świetną zabawą. I do tego zdrową – dodaje Agnieszka Danielewicz, przedstawicielka Stowarzyszenia „Jestem Ważny”.

Po odpowiednim przygotowaniu teoretycznym uczestnicy przeszli do stołu, aby wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce. Wspólnymi siłami przygotowali danie, którym podzielili się ze swoimi rodzicami. Przygotowana kasza prezentowała się naprawdę efektownie.