Czerwona kokarda jest symbolem solidarności z osobami zakażonymi wirusem HIV, chorymi na AIDS i ich bliskimi. W niedzielę 1 grudnia br. o godzinie 17.00 w Sopocie przed Kościołem pod wezwaniem św. Jerzego zostaną zapalone znicze i ustawione w kształcie wstążki. Inicjatorem wydarzenia jest Zespół ds. realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS na lata 2017-2021 i Fundacja Pomorski Dom Nadziei. 

Obchody Światowego Dnia Walki z AIDS mają przypomnieć, że osoby żyjące z HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa i powinny mieć możliwość życia i pracy w swoim środowisku. Jednocześnie pamiętając o obowiązku ochrony innych przed zakażeniem.

W Gdyni z okazji Światowego Dnia Walki z AIDS można wziąć udział w bezpłatnym i anonimowym badaniu krwi w kierunku wykrycia nosicielstwa wirusa HIV. Testy odbywają się do 30 listopada. Badania finansowane są ze środków Gminy Miasta Gdyni. Wykonać je można w budynku Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Gdyni przy ul. Starowiejskiej 50.