Okres jesienno-zimowy zwiększa zachorowania na grypę oraz przeziębienia powodujące m.in. infekcję górnych dróg oddechowych. Ponadto wirus Sars-CoV-2 mogący wywołać groźną dla życia i zdrowia chorobę COVID-19 nadal się rozprzestrzenia. Dlatego też Ministerstwo Zdrowia opracowało nową strategię walki z pandemią COVID-19. Poniżej prezentujemy ścieżkę diagnostyczną przygotowaną dla mieszkańców Gdyni.

Jeżeli źle się czujesz, skontaktuj się z lekarzem rodzinnym, który poprzez teleporadę udzieli Ci pierwszych wskazówek mogących polepszyć Twój stan zdrowia. Kontakty do placówek POZ działających na terenie Gdyni i udzielających teleporad znajdziesz tutaj.

W przypadku, gdy nie będziesz mógł skontaktować się ze swoją przychodnią, poproś o teleporadę przez formularz on-line na stronie https://pacjent.gov.pl/teleporada.

Gdy będzie to konieczne, lekarz wystawi e-receptę, którą poprzez podanie przekazanego przez lekarza kodu oraz Twojego numeru pesel będziesz mógł zrealizować w aptece.

Jeżeli objawy nie ustąpią lub nasilą się po upływie 3-5 dni, a należeć będą do nich zwłaszcza wysoka gorączka, kaszel, duszność i utrata węchu lub smaku, ponownie skontaktuj się z lekarzem, który będzie mógł skierować Cię na wymaz w kierunku zakażenia koronawirusem.

W Gdyni badania diagnostyczne można wykonać w systemie drive-thru na parkingu przed wejściem głównym do Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej przy ul. Powstania Styczniowego 9b, przyjeżdżając własnym samochodem (nie korzystaj z transportu publicznego oraz taksówek) w godzinach 8:00-11:00. Lekarz powinien wytłumaczyć Ci zasady rejestracji. Z punktem pobrań można skontaktować się pod numerem telefonu 58 727 05 05. W przypadku, gdy nie masz możliwości udania się na badania, lekarz może zlecić wykonanie wymazu u Ciebie w domu.

Jeżeli wynik badania okaże się pozytywny i na tyle dobrze się czujesz, aby pozostać w warunkach domowych, postaraj się odizolować od innych domowników. W 7 dobie od uzyskania dodatniego wyniku testu zostaniesz poinformowany za pośrednictwem SMS o konieczności odbycia teleporady w przeciągu najbliższych 2 dni. Jeżeli lekarz uzna, że objawy infekcji ustały, Twoja izolacja zakończy się po 10 dniach. Jeżeli jednak nadal będą Tobie towarzyszyły dolegliwości będziesz musiał odizolować się do 3 dni od momentu ustania objawów, a ostateczną decyzję o zakończeniu izolacji będzie podejmował lekarz.

 

 

W przypadku, gdy poczujesz się jeszcze gorzej, udaj się do najbliższego szpitala, gdzie zostanie udzielona Tobie pomoc w warunkach izolacji, a następnie, jeżeli będzie taka konieczność, zostaniesz przetransportowany do szpitala z oddziałem zakaźnym. W sytuacji, gdy nie możesz samodzielnie udać się po pomoc do szpitala, zadzwoń na numer alarmowy 112.

Jeżeli podejrzewasz, że mogłeś zarazić się koronawirusem, ale nie towarzyszom temu żadne objawy odizoluj się od innych osób i poczekaj na kontakt ze strony Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdyni. Pracownicy PSSE sami podejmują dochodzenie epidemiologiczne i kontaktują się z osobami, które wcześniej widziały się z zarażonymi.

Jeżeli nikt z PSSE nie skontaktował się z Tobą, możesz zadzwonić na numer alarmowy 605 462 480.

Jeżeli będzie takie wskazanie, zostaniesz skierowany do odbycia 10 dniowej kwarantanny. W tym czasie nie będzie od Ciebie pobierany wymaz na badanie w kierunku zarażenia koronawirusem. Pamiętaj jednak, że jeżeli poczujesz się źle, skontaktuj się ze swoim lekarzem POZ, który w formie teleporady zadecyduje o możliwej pomocy i ewentualnym badaniu diagnostycznym.

Podczas odbywania kwarantanny zobowiązany jesteś do zainstalowania aplikacji umożliwiającej weryfikację, czy nie opuszczasz wskazanego miejsca pobytu. Również może być to weryfikowane przez funkcjonariuszy policji.

W przypadku osób, które mają udać się do hospicjum, domu pomocy społecznej, zakładu opiekuńczo-leczniczego lub zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego, PSSE na podstawie otrzymanego z tych miejsc zgłoszenia przekaże informację do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, która w terminie do 6 dni przed przeniesieniem do takiego ośrodka, zleci wykonanie testów na obecność koronawirusa.

Szczegółowe informacje na temat nowej strategii walki z COVID-19 można znaleźć na:

https://www.gov.pl/web/zdrowie/strategia-walki-z-pandemia-covid-19