Photo by rawpixel.com from Pexels

Początek roku to znakomity czas, żeby poruszyć temat postanowień noworocznych.  Medialne hasła pt. „nowa ja”, „metamorfoza”, „początek zmian” itp. mają zachęcić nas do zrealizowania często przez lata odkładanych planów. Wśród najczęściej powtarzanych postanowień noworocznych prym wiodą te dotyczące odchudzania, zdrowego odżywiania, aktywności fizycznej i zdrowia.

Jesteśmy przekonani, że zdrowie jest najważniejsze. Warto zatem te postanowienia noworoczne zrealizować, a nie odkładać na kolejne lata. W tym celu proponujemy metodę 3 kroków do zmiany nawyków żywieniowych i zdrowotnych, które rekomenduje nasz dietetyk Magdalena Drażba.

KROK 1

Zacznij od rzetelnej analizy nawyków żywieniowych, aktywności fizycznej, stylu życia, ale też stanu swojego zdrowia. Prowadź dzienniczek żywieniowy, w którym skrupulatnie i szczegółowo notuj wszystko co jesz i pijesz w ciągu dnia przez kilka dni. Następnie przeanalizuj swój sposób odżywiania i oceń, czy jest zgodny z zasadami zdrowego stylu życia https://gcz.gdynia.pl/zyj_zdrowo/10-zasad-zdrowego-stylu-zycia/. Oceń również, jak wygląda Twoja aktywność fizyczna. Ile razy w tygodniu ćwiczysz, czy większość dnia spędzasz siedząc, np. w pracy przed komputerem, czy może w samochodzie? Sprawdź, kiedy ostatnio robiłaś/-eś badania profilaktyczne, a także dowiedz się u lekarza pierwszego kontaktu jakie badania powinnaś/powinieneś wykonać w najbliższym czasie, np. morfologia, glikemia, badanie cholesterolu, cytologia.

KROK 2

Określ cele i przygotuj plan działania. Zdefiniuj zarówno cele długoterminowe (ogólne na cały rok), jak również krótkoterminowe (szczegółowe na najbliższy miesiąc i kolejne miesiące). Jeżeli określisz cele tylko ogólne, to niestety może się zdarzyć, że przypomnisz sobie o nich w grudniu i na realizację już zabraknie czasu. Pamiętaj, że cele powinny być spójne z Twoimi oczekiwaniami, realne, określone w czasie, możliwe do zweryfikowania, a zatem mierzalne.

Przykładem celu ogólnego na rok 2020 może być redukcja wagi o 15 kg i poprawa sprawności fizycznej w celu przebiegnięcia półmaratonu. Natomiast w celach szczegółowych można uwzględnić regularne jedzenie śniadań, ograniczenie spożycia słodyczy do 2 razy w tygodniu, obniżenie poziomu cholesterolu LDL i Trójglicerydów do poziomu normy.

Przygotuj plan działania odpowiednio do zdefiniowanych celów długo- i krótkoterminowych. W planie uwzględnij zarówno zadania do realizowania na bieżąco, np. dotyczące diety, zakupów, ćwiczeń, treningów jak i ważne terminy, np. badań, wizyt u lekarza, dietetyka.

KROK 3

Zadbaj o wsparcie. W realizacji postanowień bardzo ważne jest, żeby przygotować się na chwile słabości i momenty kryzysowe. Wówczas bardzo pomocne jest wsparcie osób, które pomogą wytrwać w postanowieniach. To może być najbliższa osoba, ktoś kto również ma podobne cele ale również zaufany specjalista, np. dietetyk, psycholog lub trener.

Wytrwaj w swoich postanowieniach, pamiętając o korzyściach jakie z nich płyną 😊