fot. Michał Puszczewicz

Październik to miesiąc świadomości raka piersi. To czas, kiedy trzeba szczególnie przypominać o profilaktyce. W Gdyni odbyła się akcja „Spraw(dź) się na jesień”. Jej celem było przede wszystkim wyjście z propozycją badań dla kobiet – szczególnie tych, które w natłoku codziennych obowiązków często zapominają o sobie, o potrzebie regularnej kontroli. 13 października w Centrum Riviera działał punkt, w którym wszystkie panie mogły się przebadać. To już kolejna taka kampania w naszym mieście.

– Gdynia po raz drugi organizuje akcję, w której namawiamy kobiety, aby przyszły się zbadać. W Centrum Riviera można to było zrobić bezpłatnie. Kwietniowa edycja pokazała, że to bardzo ważne. Uczestniczyło w niej wtedy ponad 500 pań. Część z nich została skierowana na dalsze konsultacje medyczne. Każda kobieta powinna pamiętać, że należy się badać niezależnie od tego, w jakim jesteśmy wieku – mówi Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

 

Przez osiem godzin wykwalifikowani lekarze wykonywali badania usg oraz palpacyjne piersi. Można też było skorzystać z konsultacji z zakresu onkologii klinicznej, psychoonkologii czy dietetyki. Chętnych nie brakowało.

– Często w naszych głowach jest bariera, że może lepiej nie wiedzieć albo że ryzyko jest tylko w starszym wieku. Jednak rak nie wybiera. Po kolejce pań, która się ustawiła można ocenić, jak potrzebne są takie akcje. Cieszy mnie, że wzrosła świadomość wśród ludzi. Dzisiaj nie ma pretekstu, bo to lekarze wychodzą do pacjentów – mówi Jolanta Sobierańska-Grenda, prezes Szpitali Pomorskich.

 

Radą służyły też gdyńskie amazonki, które na fantomach uczyły, jak poprawnie badać piersi samodzielnie.

– Świadomość potrzeby samobadania piersi wśród kobiet jest coraz większa. Jednak profilaktyka to bardzo ważna sprawa, więc trzeba o tym mówić jak najczęściej. W badaniu piersi najważniejsza jest systematyczność. Powinno być wykonywane między 7 a 10 dniem cyklu. Robimy je na stojąco lub na leżąco. Istotne jest, żeby wybrać sobie jakiś dzień i zawsze trzymać się tego. Należy badać się zawsze tego samego dnia i w tej samej pozycji, co za pierwszym razem – mówi Łucja Mikołajczyk, prezes Stowarzyszenia Amazonek Gdyńskich.

 

Przed punktem badań można było zobaczyć kobiety w różnym wieku. Wszystkie zdecydowały się wziąć udział w akcji, bo, jak podkreślają, chcą być świadome w jakiej kondycji jest ich zdrowie.

– Przyszłam, ponieważ chcę się wiedzieć, czy jestem zdrowa. Wiele kobiet nie chodzi do lekarza, dlatego że te badania są płatne. Tu mamy okazję zbadać się za darmo. Plusem jest również dzień. W sobotę mamy więcej czasu niż w ciągu tygodnia, więc jest ku temu okazja – mówi pani Ola, która wzięła udział w akcji.

– Cenię sobie to, że mogę wykonać tu bezpłatne usg. To jest bezcenne. Oby więcej takich akcji – zaznacza pani Urszula, uczestniczka akcji.

 

Źródło: www.gdynia.pl