ZDROWIE PSYCHICZNE W OKRESIE PÓŹNEJ DOROSŁOŚCI:

Naturalne zmiany zachodzące w psychice wraz z wiekiem to pogorszenie pamięci, spowolnienie reakcji i trudności w rozwiązywaniu abstrakcyjnych problemów przy zachowanej zdolności zapamiętywania i nabywania nowych umiejętności oraz radzenia sobie z problemami codziennego życia.

Niepokoić powinny:

 

Co powinniśmy zrobić jeśli zaobserwujemy takie objawy u siebie lub swoich bliskich?

W pierwszej kolejności możemy zgłosić się do lekarza rodzinnego, który wstępnie oceni problem, zleci badania mogące wyjaśnić przyczynę występujących problemów lub pokieruje nas
do odpowiedniego specjalisty. Od lekarza rodzinnego możemy otrzymać skierowanie do neurologa i/lub psychologa. Bez skierowania możemy udać się do lekarza psychiatry. Dokładne badanie przez neurologa, psychologa i psychiatrę oraz zlecone przez lekarzy badania umożliwią rozpoznanie przyczyny zaobserwowanych objawów – np.: zaburzeń neuropoznawczych (zwanych dawniej otępieniem, demencją), depresji, zaburzeń lękowych (historycznie nazywanych nerwicą). Właściwe rozpoznanie umożliwi zastosowanie odpowiedniego leczenia mogącego doprowadzić
do całkowitego ustąpienia objawów (depresja, zaburzenia lękowe) lub zmniejszenia nasilenia objawów, spowolnienia narastania objawów i opóźnienia pojawienia się kolejnych dolegliwości.

 

Jak zapobiegać chorobom psychicznym w wieku podeszłym?

Podstawowe znaczenie w zapobieganiu wszystkim chorobom ma styl życia. Najistotniejszym elementem trybu życia jest aktywność fizyczna nie tylko pod postacią zaplanowanych ćwiczeń fizycznych, ale również w sposobie wykonywania czynności dnia codziennego. Kolejnym elementem jest dieta bogata w surowe owoce i warzywa, produkty pełnoziarniste, dostarczająca właściwe ilości błonnika, białka, tłuszczu, cukru, witamin i mikroelementów. Ważne jest ograniczenie przyjmowanych cukrów prostych i soli. Stan zdrowia znacznie pogarszają używki – papierosy i alkohol. Korzystne działanie alkoholu, nawet w małych ilościach, jest mitem.

Ważne jest utrzymanie aktywności intelektualnej – jak choćby nauka języków obcych czy rozwiązywanie zagadek logicznych, krzyżówek, rebusów. Niezbędne dla zdrowia psychicznego są także kontakty z przyjaciółmi i rodziną. Warto nawiązać relacje z sąsiadami i osobami z najbliższego otoczenia, zwłaszcza w przypadku mieszkania w pojedynkę, zawsze trzeba szukać kogoś, na kogo można liczyć w razie niedyspozycji.

Starość może być okresem realizacji nowych zadań, rozwijania zainteresowań, kontynuowania działalności twórczej. Ten naturalny etap życia, któremu towarzyszą, potęgowane przez obecne wzorce kulturowe, lęk i niepewność, wymaga adaptacji i wielu przewartościowań, by zgodnie z myślą Antoniego Kępińskiego (z książki „Rytm życia”) stał się czasem syntezy życia i nadawania mu sensu.

 

Autor: lekarz Paweł Jastrzębowski, specjalista psychiatra
Kontakt tel. 698 675 013, mail: psychiatrapawelj@wp.pl

 

Zaburzenia mowy u osób w starszym wieku

Wiele chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego zaczyna się od problemów w komunikacji lub wystąpienia zaburzeń poznawczych – pamięci, uwagi, koncentracji. W przypadku wielu chorób neurodegeneracyjnych szukanie pomocy u specjalistów jest zapoczątkowane obserwacjami osób bliskich. To oni pierwsi zauważają pogorszenie stanu funkcjonowania.

Co powinno nas zaniepokoić:

 

Co należy zrobić:

 

Co oferuje Fundacja:

 

Kontakt: Fundacja Wsparcia Osób z Zaburzeniami Komunikacji „Między Słowami” Gdynia ul. Traugutta 2 (wejście od ulicy Władysława IV)

telefon: 535 600 019, 501 595 211, rejestracja: 535 937 019

www.miedzy-slowami.org.pl , fundacja@miedzy-slowami.org.pl

Opracowanie własne na podstawie wykładu pt. „Pomoc osobom z zaburzeniami mowy” K. Urbańska Fundacja Wsparcia Osób z Zaburzeniami Komunikacji „Między Słowami”, Gdyńskie Targi Zdrowia, 06.10.2018.