Dlaczego tak trudno schudnąć? Dlaczego tak trudno utrzymać prawidłową wagę?
Jeżeli nie raz próbowałaś/-eś się odchudzać to prawdopodobnie ten artykuł jest dla Ciebie.
Dlaczego pomimo wielu wysiłków, ograniczania jedzenia, eliminowania kolejnych posiłków, zwiększania aktywności fizycznej, nie możesz schudnąć?
Dlaczego, kiedy już udało się zrzucić kilka zbędnych kilogramów, po jakimś czasie wracają jak bumerang?
Odpowiedź nie jest prosta, ponieważ odchudzanie jest procesem złożonym i zależnym od wielu czynników. Po pierwsze należy zawsze się do niego dobrze przygotować. Mieć przekonanie, że chcę i jestem gotowa/-y do wyrzeczeń i zmian w swoim obecnym stylu życia. Następnie dobrze zaplanować cały proces, najlepiej z pomocą dietetyka.
Działanie ad hoc, na łapu capu, korzystając z cudownych diet z internetu lub diety, która „pomogła koleżance”, może okazać się kompletnie nieskuteczne, a na dodatek zniechęci Cię do dalszych prób.
Spójrzmy zatem jakie najczęściej popełniamy błędy odchudzając się i na jakie możemy natknąć się pułapki.
- Niewłaściwie wyznaczony cel
Cel, który sobie stawiamy musi być realny i mierzalny. Jeżeli chcemy schudnąć szybko i spektakularnie, to już po kilku dniach możemy się zniechęcić, bo albo efekt nie jest zadowalający albo (jeżeli stosujemy diety drakońskie) zaczynamy się źle czuć, jesteśmy rozdrażnione i zmęczone. Najlepiej wyznaczać sobie cele cząstkowe, np. chciałabym schudnąć 10 kg, ale mój cel na ten miesiąc to 3 kg. Taki cel jest łatwiej osiągnąć, a jego realizacja przyczyni się do wzmocnienia motywacji w dalszym działaniu. - Brak motywacji i wsparcia
Jeżeli zaczynamy się odchudzać, a wokół nas nie ma nikogo kto będzie nas wspierał i rozumiał to niestety proces ten będzie bardzo trudny, niejednokrotnie skazany na niepowodzenie. Wsparcia możemy oczekiwać od najbliższych: rodziców, współmałżonka, przyjaciół, koleżanki z pracy albo też skorzystać z profesjonalnego wsparcia oferowanego np. przez dietetyka lub trenera personalnego. Pamiętajmy, że odchudzanie to proces, w trakcie którego zdarzają się chwile zniechęcenie, zwątpienia. Wtedy obok powinien być ktoś kto nas zmobilizuje i doda sił do walki. - Źle zbilansowana dieta
Najczęściej wynika z ograniczania lub eliminowania niektórych składników pokarmowych (np. węglowodanów, tłuszczów, witamin) poprzez stosowanie mono diet. Mało urozmaicona dieta może doprowadzić do niedoborów poszczególnych składników mineralnych, których brak utrudnia zrzucanie kilogramów. W procesie redukcji masy ciała pomagają nam wapń, magnez, cynk, chrom, wit. D, kwasy Omega-3, niektóre aminokwasy, błonnik. Pamiętajmy, żeby zadbać o ich właściwą ilość w diecie. W celu właściwego zbilansowania diety jakościowo polecam artykuł „Odchudzać się czy zdrowo się odżywiać”. - Nieregularne odżywianie, niejedzenie śniadań
Zbyt długie lub zbyt krótkie przerwy między posiłkami, niejedzenie rano śniadania rozregulowują metabolizm, szczególnie jeżeli chodzi o metabolizm glukozy. Zbyt krótkie przerwy między posiłkami (podjadanie) sprawiają, że poziom glukozy utrzymuje się przez dłuższy czas na wysokim poziomie, stymulując trzustkę do ciągłej produkcji insuliny, natomiast zbyt długie przerwy powodują z kolei duży wyrzut insuliny po spożytym posiłku. Obie te sytuacje są niekorzystne, ponieważ działają stymulująco na odkładanie się tkanki tłuszczowej i pobudzanie głodu. Ponadto w trakcie zbyt długich przerw nasz mózg wysyła sygnał o konieczności magazynowania energii, tzw. oszczędzania, w wyniku czego nasz metabolizm (przemiana materii) zwalnia. Ważne jest zatem regularne spożywanie posiłków (co 3-4 godziny), które zapewni prawidłowy poziom glukozy i dynamiczną przemianę materii. - Siedzący tryb życia
Na szczęście wraca moda na bieganie, fitness, spędzanie wolnego czasu w plenerze, jazdę na rowerze. Jednakże obserwuje się często u osób otyłych i z nadwagę sporą niechęć do uprawiania jakiegokolwiek wysiłku fizycznego. Na początek należy zastanowić się jaka forma aktywności fizycznej jest dla nas możliwa (ze względu na stan zdrowia i masę ciała) i jaka sprawi nam przyjemność. Dla osób z nadmierna masa ciała bezpieczną i efektywna forma ruchu jest nordic walking, pływanie, jazda na rowerze. Ale również zorganizowane zajęcia fitness, taniec. - Niedostateczny sen
Badania przeprowadzone przez dr Shahrad Taheri z Uniwersytetu w Birmingham dowiodły, że ludzie, którzy śpią krócej niż osiem godzin na dobę, mają większe ryzyko nadwagi.
Wydaje się, że zmiany hormonalne spowodowane przez brak snu mogą być źródłem problemu. W wyniku niedostatecznej ilości snu organizm wytwarza hormon zwany greliną, który pobudza apetyt, a także przyczynia się do zmniejszenia ilości hormonu o nazwie leptyna, który hamuje apetyt. Skutek jest taki, że osoby niedosypiające częściej zaglądają do lodówki i raczą się przekąskami. - Stres
Jeżeli stosujesz rygorystyczną dietę, zmuszasz się do wysiłku fizycznego, którego nie lubisz, nie masz wsparcia, to niestety narażasz się na stres, który po pierwsze może szybko zniechęcić Cię do odchudzania i nie wytrwasz w swoich postanowieniach. Ponadto stres powoduje produkcję kortyzolu, hormonu, który hamuje metabolizm.
Staraj się zatem podchodzić do zmiany nawyków żywieniowych i odchudzania pozytywnie, z optymizmem. Z pewnością szanse na odniesienie sukcesu będą wówczas większe. - Złe nawyki żywieniowe – to jest często powód nietrwałego efektu.
Kiedy uda Ci się już osiągnąć wymarzoną wagę, a tu …… dopada Cię efekt jojo. I nagle dochodzisz do wniosku, że cały trud poszedł na marne. Dlaczego? Dlatego, że niestety nie zmieniłaś/-eś nawyków żywieniowych. Co z tego, że sumiennie stosowałaś/-dietę odchudzającą, skoro po jej zakończeniu wróciłaś/-eś do starych zwyczajów żywieniowych, np. jedzenia nieregularnego, podjadania, spożywania produktów o wysokiej zawartości cukru i tłuszczu. Cała rzecz w tym, żeby nauczyć się jak się odżywiać zdrowo i smacznie, a wtedy efekt będzie murowany.
Pamiętajmy również o innych czynnikach, które utrudniają nam odchudzanie, takie jak wiek (dieta która była skuteczna jak miałyśmy 20 lat nie sprawdzi się u 40 latki), uwarunkowania genetyczne, problemy zdrowotne (np. cukrzyca, niedoczynność tarczycy, PCOS) czy też stosowane leki, m.in. sterydy, leki przeciwpadaczkowe, leki na uspokojenie, i inne.
Pamiętaj!! Bez względu na przeszkody i trudności każdy może schudnąć, trzeba tylko dobrze się do tego przygotować i wytrwale realizować swoje cele.